Co zwiększa szansę na poczęcie bliźniąt?

Istnieją pewne uwarunkowania, a także zabiegi, które mogą spowodować, ze zostaniesz mamą bliźniąt.

bliźnięta

Genetyczna zdolność do hiperowulacji

Hiperowulacja to wyprodukowanie przez jajniki w ciągu jednego cyklu owulacyjnego więcej, niż jednej komórki jajowej. Jest to najprawdopodobniej cecha dziedziczna, ale... . Po pierwsze, dziedziczenie dotyczy tylko bliźniąt dwujajowych, a nie identycznych. Po drugie, dziedziczysz tylko Ty - jeśli Twoja mama, babcia albo prababcia urodziły bliźnięta, Ty masz szansę urodzić je także. Jeśli bliźnięta przytrafiły się w przeszłości w rodzinie Twojego męża, nie ma to dla Was żadnego znaczenia.

Wiek

Bliźnięta trafiają się częściej u trzydziestoparolatek niż u młodszych kobiet, poniżej trzydziestki. Przysadka mózgowa starszych mam produkuje więcej hormonu folikulotropowego (FSH), który odpowiada za pękanie pęcherzyków Graafa i uwalnianie kilku komórek jajowych w ciągu jednego cyklu miesiączkowego. Jakie są szanse na zostanie mamą bliźniąt około 45 roku życia? Pewne 20%! I możesz być zaskoczona, ale gdybyś urodziła po pięćdziesiątce, to szansę na bliźniaki miałabyś jak 1 do 9.

 

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Mloda mama
2016-04-04 22:58:48

re: Co zwiększa szansę na poczęcie bliźniąt?

9mc temu urodziłam synka, ale mam nadzieję, że pod koniec tego roku lub początek następnego doczekam się bliźniaków... :) Całe szczęście u mnie w rodzinie jest kilka par bliźniąt, więc liczę na to, że i mi się uda... :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Aśka
2016-03-21 07:30:01

re: Co zwiększa szansę na poczęcie bliźniąt?

Mam dwie dziewczynki ;-) w moim przypadku to była genetyka ;-)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz