Opryszczka narządów płciowych w ciąży

HSV2 może być szczególnie niebezpieczne dla jeszcze nienarodzonego dziecka.

opryszczka w ciąży

Opryszczka narządów płciowych wywoływana jest w 95% przypadków przez wirus opryszczki typu 2 (HSV2). Specjaliści zauważają, że coraz częstsze jest zakażenia także HSV-1. Wirusem HSV2 można się zarazić przez kontakt seksualny (genitalny, analny, oralny) lub wystawienie błon śluzowych na jego działanie np. używanie wspólnego ręcznika.

Przyczyny i objawy opryszczki

W większości przypadków do zarażenia dochodzi w sytuacji, gdy jeszcze u osoby zakażonej nie widać jeszcze żadnych objawów. Po kilku dniach, a czasem nawet tygodniach mogą pojawić się pierwsze objawy. U kobiet opryszczka narządów płciowych najczęściej występuje na wargach sromowych, łechtaczce, przy wejściu do pochwy, na udach, pępku, przy odbycie. Objawy opryszczkito: swędzenie, pieczenie, napięcie skóry i bolesność. Z czasem pojawia się zaczerwienienie, powierzchniowe owrzodzenia i pęcherzyki wypełnione płynem, które po kilku dniach pękają, pozostawiając niewielkie blizny. Dodatkowo może pojawić się ból przy oddawaniu moczu, powiększenie węzłów chłonnych, a nawet gorączka. 

Podczas pierwotnego zakażenia wirus może pozostać w uśpieniu i reaktywować się bez wystąpienia objawów klinicznych. Raz przebyte zakażenie HSV2 nie daje odporności na tego wirusa.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz