Od maja zmiany w kodeksie pracy dla ciężarnych, bo…

...kobiety chcą pracować dłużej.

prawo pracy

Od 1 maja 2017 r. przestanie obowiązywać obecna zasada, zgodnie z którą ciężarna może przepracować przy monitorze maksymalnie cztery godziny na dobę. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży, lub karmiących dziecko piersią.

Ponieważ wcześniejsze regulacje naruszały unijne normy odnoszące się do równego traktowania kobiet i mężczyzn wprowadzono znaczne ograniczenia podmiotów mogących skorzystać z tego prawa. Według nowych przepisów lista zakazanych obowiązków zawodowych dotyczyć ma wyłącznie kobiet w ciąży i karmiących piersią. Tak więc kobiety w ciąży zatrudniona na podstawie umowy o pracę jest w sposób szczególny chroniona prawnie przed zwolnieniem i wykonywaniem obowiązków w trudnych, niebezpiecznych lub niesprzyjających jej stanowi warunkach.

Zmieni się także czas pracy dla ciężarnych pracujących przed monitorem. Obecnie prawo pracy dla kobiet w ciąży stwarza możliwość ograniczenia pracy przy komputerze do maksymalnie 4 godzin na dobę. Na kolejne 4 godziny pracy pracodawca musi wyznaczyć inne zadania, niewymagające przebywania przed monitorem. Jeśli nie ma takiej możliwości, bo np. charakter pracy kobiety wyklucza pełnienie obowiązków zawodowych poza urządzeniem z ekranem monitorowym, ciężarna pracownica powinna być zwolniona od świadczenia pracy z zachowaniem pełnego wynagrodzenia. Jednak ma to się zmienić.

 

Komentarze (16)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-04-05 14:21:53

A co tu gadać,chcą pracować to niech pracują aż w pracy za biurkiem urodza skoro takie twarde są i mają ż tego wielka satysfakcję:) tylko niech później nie narzekają, że mają problemy z zylakami itp. Skoro kobieta od lat ma prawo iść na zwolnienie w czasie ciąży tzn że to jest czas tylko dla niej bo później czasu mieć nie będzie. Chyba że takie mamy co pracują w ciąży, urodza i pewnie nianki zatrudniają i w dupie mają dzieci bo one muszą pracować przecież,w cią ... y pracowała to po porodzie tym bardziej:) nie wiem czemu ale widzę że niektóre dziewczyny same sobie robią problemy ale później najlepiej jest złożyć na kogoś innego jak dojdzie do poronienia:/ Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonim
2017-03-15 23:14:44

Myślę, żeby rząd zajął się umowami śmieciowymi, które nie chronią ciężarnych. Są ciężarne, które przez takie umowy musiały iść na zwolnienie lub zastały zwolnione z pracy. Ja pracowałam do 9 tygodnia ciąży (praca fizyczna na produkcji) czułam się na siłach popracować dłużej, ale zaczął mnie pobolewać brzuch i pojawiły się plamienia. Dostałam L4 na 2 tygodnie, ale umowy już mi nie przedłużono. Gdy już ciąża nie była zagrożona pracy nie miałam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ks
2017-03-15 19:52:19

A może by tak zamiast wyliczanie czasu pracy kobiecie w ciąży zajeli by się umowami smieciowymi. Bo przez to kobiety nie będą chciały rodzić... Brak całkowitego zabezpieczenia. A godziny pracy to każda kobieta czuje w ciąży ile jest w stanie przepracować godzin i jak się czuje. Bo jedego dnia da radę 8godz a drugiego jej mdłości nie pozwolą nawet się wstawić w pracy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Barbs
2017-03-15 18:13:46

Durne to prawo jak jedzenie powietrza

Kazda kobiete w ciazy powinny obowiazywac te same prawa w pp. Ja jak bylam w ciazy to pracowalam jako kucharz. Mi powiedziano tak: jak sie zmeczysz albo sie zle poczujesz to powiedz i wez ile przerwy ci trzeba. Jak bedziesz miala mdlisci to zadzwon, ze bierzesz wolny dzien. Nikt mi tych przerw nie liczyl. Jak bylam glodna to sobie jadlam, jak mnie bolaly plecy to pracoealam na siedzaco. Moim zdaniem taki powinien byc pracodawca. Prawo powinno chronic kobiety po urlopie macierzynskim. Powinny mie ... c zagwarantowane miejsce pracy a jak nie to pracodawce karac milionami. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
frania
2017-03-15 19:48:14

taki pracownik i pracodawca to skarb, najważniejsze w pracy jest szacunek do siebie nawzajem, jesteśmy tylko ludźmi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-03-15 17:27:25

A ja pracuje jako pracownik fizyczny,przy mięsie i od kiedy dowiedziałam się że jestem w ciąży od razu szukałam lekarza który da mi zwolnienie bo nie miałam zamiaru tam dźwigać,chłodzić się i pracować czasami po 10 h. Praca biurowa się przy tym nie umywa. Owszem jest męcząca i też faktycznie może być trudna ale to zależy od kobiety jak naprawdę przechodzi początki ciąży,ja czasami nie mam siły na nic i ciągle mnie mdli,nie umialabym w tym stanie pracować siedząc prz ... y komputrmetrze i myśleć a co dopiero pracować fizycznie kiedy ja nie nam siły na zrobienie głupiego obiadu dla męża czy na stojąco wysuszyć sobie włosy :/ każda kobieta która jest w ciąży zasługuje na te przywileje. Nikt później kobiecie nie wynagrodzi tego w jakiś inny sposób gdy dojdzie do tego jak straci dziecko bo pracowała. Mam nadzieję że nie zdarzy się tutaj tym paniom nic podobnego ktore chwalą się że są 20 albo 24 tc i nadal pracują. To nie jest wyścig która jest lepsza i czy to lenistwo czy dbanie o siebie i swoje dziecko. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-03-15 21:08:20

Polski standard, czyli ciąża to choroba i to ciężka, wymagająca od kobiety siedzenia w domu bite 40 tygodni. Nie wiem czemu w innych krajach europejskich kobiety w ciąży pracują i to w różnych branżach, często do samego porodu. Nikomu do głowy nie przyjdize brać zwolnienie jeśli ma zdrową ciążę i nic się nie dzieje. W naszym kraju notorycznie w ciąży się ma wszelkie możliwe problemy tego świata. Takie jest od lat myślenie ludzi, do którego zachęcają kobiety jescze lekarze. Ja pracowałam do czasu na 3 tyg przed porodem, praca dość wymagająca fizycznie i psychicznie. Praca w szpitalu, sama zajmowałam się innymi przyszłymi mamami. Praca na 12 h zmiany, nocki, 12 h często na nogach bez żadnej przerwy, odpowiedzialność za inne kobiety i jescze dzieci. I cieszę się że pracowałam, ciąża przeleciała mi błyskawicznie, miałam mnóstwo zajęcia, aktywności fizycznej, zaplanowany każdy dzień, zamiast leżenia na kanapie, oglądania seriali i spełniania zachcianek. Do głowy mi nawet nie przyszło brać zwolnienie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Lill
2017-03-15 22:34:01

Gratuluje zdrowia, podejścia i błyskawicznej ciąży. Zapewne też lekkiego porodu i bezproblemowego życia. Oby jak najwięcej takich przypadków. ..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Frania
2017-03-15 15:11:17

Prawo prawem ale niekiedy kobiety kombinują byleby siedziec w domu I nic nie robić. Wiec 3 godziny pracy przed komputerem jest niczym w porównaniu do siedzenia w domu na Facebooku, ogladaniu seriali czy jakiś innych głupot na YouTube. Ciąża to nie choroba.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Mama
2017-03-15 13:40:39

Proszę mi pokazać,który pracodawca w firmie prywatnej przestrzega obecnych przepisów dotyczących pracy przed komputerem?W obydwu ciążach pracowałam jako zwykle po 8 h. Tworzą prawo,którego nikt nie przestrzega.. Pracownica nie upomni się o swoje prawa,bo wie że w dniu porodu może dostać wilczy bilet..Na dobry początek bycia matką.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ula
2017-03-15 17:22:24

Ja pracuje w korporacji i u mnie było to przestrzegane od 16 tc jak zaniosłam zaswiadczenie o ciazy pracowałam tylko 4 h ( nie mieli mnie gdzie oddelegować )

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
viola
2017-03-15 12:40:26

Ja jestem w 24 tc i pracuje po 8 h dziennie przed komputerem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Jakas
2017-03-15 11:42:04

Ja pracuje normalnie po 8h przed monitorem, 20tc

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Marta
2017-03-15 11:31:00

Mój pracodawca, notabene urząd państwowy bardzo chętnie skorzystał z furtki w prawie jaka jest nieprzedłużenie umowy na zastępstwo kobiecie w ciąży. Ryba psuje się od głowy...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz