Antybiotyki dla noworodka?

Większość noworodków nie potrzebuje leczenia antybiotykami w pierwszych tygodniach życia. Jednak niektóre dzieci dostają antybiotyk już w pierwszej, drugiej dobie życia. Na co chorują tak małe dzieci?

noworodek

Infekcja paciorkowcem z grupy B

Jest to jedna z częstszych infekcji u noworodków. Dziecko zostaje zakażone zwykle w czasie porodu naturalnego. Bakterie paciorkowca z grupy B znajdujące się w pochwie lub odbycie matki, z łatwością przenoszą się na dziecko. Objawy zakażenia ujawniają się już w pierwszym tygodniu życia noworodka i należą do nich: trudności z karmieniem, problemy z oddychaniem, apatyczność lub nerwowość. Infekcje wywołane paciorkowcem z grupy B leczy się podaniem antybiotyku. Pod koniec ciąży lekarz ginekolog pobiera wymaz z pochwy na obecność paciorkowca z grupy B (badanie GBS). Czasem lekarze zalecają leczenie dodatniego GBS w ciąży (czopki dopochwowe z antybiotykiem), jednak to nie zawsze skutkuje i może dojść do nawrotu infekcji. Częściej lekarze decydują się na podanie antybiotyku w czasie porodu. Bywa, że antybiotyk na paciorkowiec z grupy B, zostaje podawany noworodkowi.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

anna
2016-02-01 14:22:54

re: Antybiotyki dla noworodka?

O podaniu antybiotyku i tak decyduje lekarz ale czy zawsze słusznie? Na pewno musimy pamiętać aby chronić dzieci i podawać im probiotyk.Moja córka długo przebywała po przedwczesnym porodzie w szpitalu i miałyśmy ograniczony kontakt dlatego już w pierwszych dniach podawano jej ffbaby by nie dopuścić do powikłań,sepsy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz