Mamo, gdzie jesteś? - czyli o lęku separacyjnym u dziecka

Czym jest lęk separacyjny u niemowlęcia? Dlaczego tak ważne jest, żeby Mama była blisko? I czy rozwiązaniem problemu jest żłobek? W artykule odpowiedzi na te pytania udziela psycholog.

mama

W pierwszych latach swojego życia, dziecko jest w pełni zależne od opiekunów. Im maluch młodszy, tym większa jest ta zależność. Świat niemowlęcia skoncentrowany jest wokół jego potrzeb i niedogodności, a Mama - najważniejsza osoba w życiu, jest niczym wróżka spełniająca wszystkie zachcianki. To jest model idealny dla każdego maluszka. Wtem nagle czar pryska, bo Mama znika! Choć my, dorośli, wiemy, że wrócimy do domu lada moment, dla dziecka nie jest to wcale oczywiste. Ono myśli prosto - "Mamy nie widzę, czyli mamy nie ma". I nic w tym dziwnego, że na jej nieobecność reaguje protestem. Od kwilenia, przez płacz, po wybuchy histerii.

Repertuar i możliwości Małego Człowieka, by przywołać Mamę z powrotem są godne podziwu, a ich występowanie w tej fazie rozwoju rzeczą całkowicie zdrową i naturalną. Dziecko dobrze wie, czego chce. A chce Twojej obecności.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Justyna
2015-02-05 13:32:17

re: Mamo, gdzie jesteś? - czyli o lęku separacyjnym u dziecka

Racja dziecko potrzebuje mamy zgadzam sie ztym wiec nasi politycy powinni o tym pomylec zapewnoajac nam matka szanse na bycie z dzieckiem przynajmniej do ukonczenia 3roku zycia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz