CHRZEST ŚWIĘTY = ŚWIĘTY SPOKÓJ? Chrzcić, a może podziękować?

Czy warto kultywować tę tradycję? A może lepiej żyć konsekwentnie i odpuścić chrzest, jeśli samemu nie praktykuje się chodzenia do kościoła?

chrzest dziecka

Typowy album z okresu niemowlęctwa: zdjęcia dziecka śpiącego w beciku. Maleńkich rączek. Leżenia na brzuszku. Pierwszych kąpieli. Zazwyczaj również chrztu: maluszka wystrojonego w białe ubranka, eleganckiej rodziny. W ciągu ostatnich kilku lat sporo się w tej kwestii zmieniło. Nie tylko to, że zamiast tradycyjnego albumu korzystamy raczej z folderów na laptopie… ale też ilości dzieci, które nie zostały ochrzczone. I po zdjęciach z pierwszych spacerów na próżno by szukać białych falbanek i koronek. Jeszcze nie tak dawno istniał jeden, najpopularniejszy i zazwyczaj przestrzegany scenariusz: chrzest w pierwszym roku życia. Teraz pojawiają się inne, a coś, co kiedyś było oczywistym rytuałem, teraz stało się wyborem, który potrafi budzić spore kontrowersje. Co wybrałaś dla swojego dziecka?

 

Komentarze (11)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Asia
2016-01-03 21:34:22

re: CHRZEST ŚWIĘTY = ŚWIĘTY SPOKÓJ? Chrzcić, a może podziękować?

Ochrzciłam dziecko. Dla świętego spokoju. A osobiscie uważam że dziecko powinno samo decydować jaką ścieżką chce iść. Oczywiście ja jako chrześcijanka. Pokażę mojej córce jak praktykować moją wiarę. Ale uświadomie ją że są też inne alternatywy. I gdy przyjdzie czas wyboru to podejmie decyzje najbliższą jej sercu. :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Patrycja
2016-01-03 17:56:07

re: CHRZEST ŚWIĘTY = ŚWIĘTY SPOKÓJ? Chrzcić, a może podziękować?

Sama z mezem nie chodzimy do Kosciola a nasza wiara to nasza osobista sprawa, natomiast moj syn ( trzylatek) nie jest ochrzczony poniewaz obydwoje wiezrzymy w to ze kazdy czlowiek powinien byc swiadomy swojej orientacji religijnej i jezeli moje dziecko w przyszlosci zdecyduje sie na chrzest to przynaniej ma wybor. Ani moj Maz, ani ja nie mielismy tego wyboru I wpajano nam rzeczy o ktorych nie mielismy pojecia jako dzieci, po prostu sluchalismy doroslych. Musze jednak podkreslic, ze nie przeszlo ... to latwo z rodzina, no bo co ludzie powiedza. Natomiast jezeli istnieja rodzice, ktorzy chrzcza swoje pociechy wlasnie "dla swietego spokoju" to tez nie moge ich osodzac bo gruncie rzeczy to nie jest w cale taki wielki problem dopuki dzieci sa wychowane wedlug podstawowych kanonow dobra I zla. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2016-01-02 21:05:57

re: CHRZEST ŚWIĘTY = ŚWIĘTY SPOKÓJ? Chrzcić, a może podziękować?

Nie chodzę do kościoła, nie chrzcilam dziecka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
gosc norwegia
2016-01-02 17:40:14

gosc norwegia

Ja osobiście jak wielu z nas zostaliśmy ochrzczeni ,niestety wbrew swojej woli bo tak owej nie mieliśmy w 1 roku życia.z moim dzieckiem tego błędu nie popełnię.doszedłem z dziewczyną do wniosku,ze jak będzie dziecko miało min16 lat to samo zdecyduje czy żyć w wierze i w jakiej wierze.pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Jaki ja
2016-01-02 22:39:56

Nie można inaczej tego ująć. Dokładnie tak jak piszesz człowiek powinien mieć wybór jaką drogą i z jaką wiarą chcę podążać. Każdy człowiek rodzi się ateistą, to dorosli spadają w niego wyznania i religię.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2016-01-02 17:36:20

re: CHRZEST ŚWIĘTY = ŚWIĘTY SPOKÓJ? Chrzcić, a może podziękować?

Wybaczcie mi, ale to są w większości bzdury, oczywiście moim zdaniem. Katolik i chrześcijanin to NIE SĄ synonimy. I wcale mojevo syna nie ubierałam w żadne falbanki. Ja go nie ochrzciłam, ochrzcił go Bóg, ja go tylko tam zaniosłam. I żeby było jasne wierzę w Boga, a nie w kościół. Jestem chrześcijanką a nie katoliczką. Mój syn, kiedy dorośnie wybierze sam. Ja wybrałam za niego tylko raz i uważam że dobrze. Ja sama zrezyvgnowałam z tzw lekcji religii mając 11 lat i nie ... przystąpiłam do bierzmowania potem, bo dla mnie chodzenie do kościoła to żadna religia. Do sklepu chodzę i co mam zrobić panią na kasie chrzestną...? Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ja
2016-01-02 17:14:49

re: CHRZEST ŚWIĘTY = ŚWIĘTY SPOKÓJ? Chrzcić, a może podziękować?

Mam 2 dzieci i nie mają chrztu bo nie praktykujemy. Mieszkamy za granicami naszego kraju i jak widzę mamy, które chrzczą bo wypada to mnie krew zalewa....rodzice do kościoła nie chodzą a dziecko chrzczą!!! Zreszta jak dla mnie jest to narzucanie wiary ...będą starsze to same zdecydują w co chca wierzyć!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Bądźmy konsekwentni
2016-01-02 16:50:23

re: CHRZEST ŚWIĘTY = ŚWIĘTY SPOKÓJ? Chrzcić, a może podziękować?

Biorąc ślub 3 lata temu zdecydowaliśmy się na cywilny, bo nie praktykowalismy. Gdy urodzilo się dziecko, ppostanowilismy to zmienić. Przed chrztem był ślub, a teraz praktykujemy, chodząc do kościoła, w którym zupełnie inaczej traktuje się wiernych. W każdym razie warto poszukać ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ochrzczona i chrzcząca z przekonania
2016-01-02 16:16:36

re: CHRZEST ŚWIĘTY = ŚWIĘTY SPOKÓJ? Chrzcić, a może podziękować?

Moim zdaniem jeśli jesteś prawdziwym katolikiem, praktykującym z potrzeby serca to oczywiste, że chcesz i ochrzcisz dziecko, by później wychować je w katolickim duchu. Jeśli jednak religia jest dla Ciebie jedynie tradycją, ciekawym rytuałem, lub wszyscy chrzczą więc ja też z czystym przekonaniem mówię: PO CO CI TO??? Chrzest zobowiązuje rodziców i chrzestnych do pokazania dziecku jaką drogą kroczyć by się zbawić, a jeśli ktoś nie chce i nie ma zamiaru tego robić to niech ... się nie ośmiesza. Jeśli nie masz zamiaru dziecka zapoznawać z religią to po co chrzcić? Bo jak tylko po to, żeby dzieciątko wystroić w słodki biały strój to można to zrobić na każdą inną okację. CHRZEST ŚWIĘTY powinny przyjmować dzieci rodziców, którzy faktycznie chcą wprowadzić dzieci na chrześcijańską drogę, w przeciwnym razie, niech same jako osoby dorosłe podejmują decyzję, dopiero gdy będą miały styczność z Żywą wiarą, a nie udawanym teatrzykiem niepraktykujących rodziców. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Iza
2016-01-03 01:13:22

Chrzest Święty to nie tradycja tylko zobowiązanie do wychowania dziecka w wierze chrześcijańskiej. Jeżeli ktoś nie wierzy to po co Chrzest, dla całej otoczki typu strój, fryzura, zdjęcia, przyjęcie itp? a jeżeli rodzic chce dawać dziecku wybór w kwestii wiary gdy sam jest wierzący to w takim razie na czym polega według niego wychowanie? niech dziecko samo decyduje czy chce być chłopcem czy dziewczynką (bez względu na płeć ,,fizjologiczną" w której się urodziło), czy chce jeść, pić, chodzić do szkoły, myć zęby itp itd. Chrzest jest pierwszym sakramentem, SAKRAMENTEM czyli łaską dla ludzi wierzących w Boga a Ci którzy nie wierzą nie powinni pod przykrywką przyjęcia Chrztu Świętego karmić swojej próżności p.t.,,jakie moje dziecko jest cudowne w tej sukience/garniturku,z tą świecą a może inną itd.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2016-01-03 03:27:03

Dziękuję za ten komentarz, jest już późno i sama lepiej bym tego teraz nie ujęła :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz