Małe dzieci, duże wojny czyli konflikty między rodzeństwem

Droga Mamo, dobrze wiesz, że dzieci toczą swoje wojny każdego dnia. Wydaje Ci się, że ich konflikty nie mają końca, a Twoje mieszkanie zamienia się w dom wariatów. Ty też jesteś ciągle na froncie, raz w roli dowódcy, raz szpiega, a raz lekarza.

rodzeństwo

Dom wariatów

Rodzeństwo rywalizuje między sobą, biją się, przepychają, wyrywają zabawki, siłują. Wojna toczy się o jedną zabawkę, nawet jeśli rodzice doszli już do tego, że kupują dwie takie same lalki czy takie same samochodziki - wojna będzie akurat o to, co trzyma w ręku brat czy siostra. Mówimy, że nasze domy stają się domami wariatów, w których ciągle słychać piski i wrzaski. Jeśli jedno dziecko śpiewa, drugie zaczyna też śpiewać, jeśli jedno tańczy, drugie też, jeśli jedno skacze z kanapy, drugie się przyłącza, jedno ciągnie mamę ze sweter, drugie też spróbuje, jedno rozlało zupę, to i drugie. Spokój jest tylko, gdy dzieci śpią w tym samym momencie lub gdy jedzą słodycze (oczywiście takie same) i kiedy bajka w telewizji zainteresuje je w takim samym stopniu. W tych nielicznych chwilach masz szansę na kawę i zebranie sił. Za chwilę znów możesz nie wiedzieć, kogo najpierw ratować, bo oboje płaczą, kto kogo pobił i o co i jak to naprawić? Bycie mediatorem kosztuje wiele energii.

Starsze dziecko dominuje

Starsze dziecko często przejmuje dowodzenie nad młodszym rodzeństwem. To ono wymyśla zabawy i ustala role dla młodszego dziecka. Starsze, na użytek zabawy (ale nie tylko), przejmuje też powiedzonka swoich rodziców, naprawdę możemy się przejrzeć jak w lustrze. Będzie udawało mamę czy tatę, a młodsze ma być ich dzieckiem. Młodsze nie zawsze chce się poddać i próbuje walczyć o swoje. Starsze dziecko sprytnie wykorzystuje to, że więcej umie niż młodsze, potrafi lepiej mówić, obsługuje pilot do telewizora, czasem nawet komputer, jest silniejsze i nie zawaha się użyć swojej przewagi.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz