`Nie ma związku między szczepieniami a autyzmem` tak orzekł włoski Sąd Najwyższy

Tym samym odrzucił żądania ojca dziecka z autyzmem. Mężczyzna domagała się odszkodowania twierdząc, że autyzm syna został wywołany przez szczepionkę.

Autyzm a szczepionki

Ojciec dziecka żądał odszkodowania argumentując, że uszkodzenia mózgu z objawami autyzmu są wywołane przez szczepionkę przeciw polio. Pozew został najpierw odrzucony przez sąd apelacyjny w Selerno na południu Włoch. Najwyższy Sąd stwierdził, że nie można stawiać hipotezy o szczepionce jako przyczynie zaburzenia w sposób "statystycznie do przyjęcia i przekonujący".

"Nie istnieją dzisiaj definitywne badania epidemiologiczne, które pozwoliłyby stwierdzić taką korelację" - ogłosił sąd.

Orzeczenie sądu wywołało dyskusję we Włoszech, gdzie temat szczepionek jest ostatnio gorący. Właśnie trwają prace nad dekretem, który "zmusząłby" rodziców szczepienia. Dzieci bez szczepień nie mógłby chodzić do żłobka lub przedszkola.

Minister zdrowia Beatrice Lorenzin oświadczyła, że przeciwnicy szczepień mówiąc o istnieniu związku między szczepieniami a autyzmem "grają strachem matek i rodzin".

– Ta teza została w minionych latach zdementowana przez światową wspólnotę naukową, a także przez wymiar sprawiedliwości dzięki temu wyrokowi Sądu Najwyższego – stwierdziła minister. Zaapelowała do parlamentu o szybkie zakończenie prac nad tym dekretem.

Rodzice nie szczepią dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że w zeszłym roku 12,9 mln dzieci nie otrzymało ani jednej szczepionki a w przypadku 6,6 mln maluchów doszło do przerwania cyklu szczepień przeciwko takim chorobom jak krztusiec, defryt lub tężec.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz