Stres plemników może być przyczyną niepłodnosci

Nie chodzi jednak o emocje, a o stres oksydacyjny. Sprawdź, co go wywołuje.

męska płodność

Jak dowodzą badania amerykańskich naukowców, jedną z ważniejszych przyczyn zaburzeń płodności mężczyzn może być stres oksydacyjny. Czym jest stres oksydacyjny? W wyniku różnych reakcji w komórkach naszego organizmu powstają reaktywne formy tlenu (wolne rodniki). Jeśli ilość reaktywnego tlenu jest zbyt duża, organizm sobie z nimi nie radzi, natomiast wolne rodniki wchodzą w relacje z tłuszczami, białkami i DNA. W efekcie uszkadzane lub niszczone są komórki w tym przypadku nasienie.

Plemniki są bardzo wrażliwe na reaktywne formy tlenu ze względu na swoją budowę komórkową. Stres oksydacyjny może doprowadzić do niszczenia plemników, a także prowadzić do zaburzeń genetycznych (wysoki poziom fragmentacji DNA, delecje, mutacje, inne zmiany w DNA). U pacjentów można zauważyć także obniżenie ruchliwości i żywotności plemników. Badacze zauważyli jednocześnie, że u mężczyzn, u których występuje nadmiar wolnych rodników, mimo iż nasienie ma dobre parametry, znacznie wydłużyła się czas starania o dziecko.

Co może wywołać stres oksydacyjny? Lekarze zwracają uwagę przede wszystkim na styl życia i środowisko.

Wśród czynników ryzyka wymienia się:

  • stres;
  • intensywny, regularny wysiłek fizyczny;
  • zanieczyszczenie środowiska;
  • nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne;
  • palenie papierosów;
  • kontakt z metalami ciężkimi: ołowiem, kadmem i rtęcią oraz z tlenkami azotu poprzez żywność czy spaliny samochodowe;
  • zażywanie niektórych leków – antykoncepcyjnych, antydepresyjnych, sterydów oraz antykoagulantów;
  • alkohol.

Istotną przyczyną stresu oksydacyjnego jest również niewłaściwa dieta, a konkretnie spożywanie m.in.: wysoko przetworzonej żywności, pryskanych i nawożonych sztucznie owoców i warzyw; wędzonych, smażonych, przypalonych produktów. Lekarze zauważają także, że z wiekiem mechanizmy obronne organizmu przed nadmiarem wolnych rodników ulegają osłabieniu.

Diagnostykę nasienia i ocenę zwiększonego poziomu ROS można przeprowadzić w klinikach leczenia niepłodności.

Jak poprawić płodność?

Lekarze zalecają przede wszystkim zmianę stylu życia, w tym ograniczenie palenia, spożywania alkoholu i kawy, wprowadzenie regularnej, umiarkowanej aktywności fizycznej do codziennego życia, unikanie przeciążania organizmu, nadmiernego stresu i zmęczenia, zadbanie o właściwą ilość snu. Warto zwrócić uwagę na dietę przyszłego taty, w której nie powinno zabraknąć witamin i minerałów, a także substancji o działaniu antyoksydacyjnym. Specjalista może zalecić także suplementację przede wszystkim preparatami zawierającymi antyoksydanty takie jak: witamina C, witamina E, karotenoidy, selen, koenzym Q10, cynk.

Warto wiedzieć, że reaktywne formy tlenu mogą powodować uszkodzenia wszystkich występujących w organizmie biocząsteczek nie tylko nasienia.

Czytaj też: Dieta przyszłego taty >>>

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz