Stulejka – chłopięca przypadłość

Artykuł ten na pewno zaciekawi Mamy małych chłopców. Znajdziecie w nim wyjaśnienie tego, czym jest stulejka, kiedy może okazać się problematyczna oraz w jakich sytuacjach przeprowadza się jej operację.

chłopczyk

„Stulejka” to hasło znane wielu mamom, bo ten problem dotyka nawet 20-30% chłopców. Niestety, nie mija on z czasem, dlatego konieczne jest leczenie.

Choroby okolic intymnych to jednak cały czas problem wstydliwy, a o tych, które dotyczą dzieci, mówi się wyjątkowo rzadko - nic więc dziwnego, że wiedza wielu rodziców na ich temat nie jest rozległa. Dlatego z ekspertami wyjaśniamy, czym jest stulejka i podpowiadamy, na jakie objawy zwracać uwagę, by uchronić malucha przed nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Zacznijmy od krótkiej powtórki z anatomii.

U każdego chłopca na końcu prącia znajduje się żołądź (główka), która jest w całości pokryta fałdem skórnym nazywanym napletkiem. Składa się on z blaszki zewnętrznej i wewnętrznej (ta ostatnia przylega do zewnętrznej powierzchni żołędzi). Jeśli członek jest zbudowany prawidłowo, napletek zarówno w czasie spoczynku, jak i podczas wzwodu powinien dać się swobodnie zsunąć odsłaniając żołądź. Jeżeli natomiast nie zsuwa się on poza rowek wieńcowy mamy do czynienia z tak zwaną stulejką. Zwykle taka sytuacja jest spowodowana blizną powstałą w wyniku stanu zapalnego prącia lub napletka bądź w efekcie nieumiejętnych prób jego zsuwania.

Kiedy mamy problem?

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz