ZAPALENIE UCHA

Częsta, jesienno-zimowa infekcja, na którą dzieci zapadają przynajmniej raz w życiu. Jak jej zapobiegać? Porady pediatry.

dziecko

Zapalenie ucha środkowego jest jedną z bardziej powszechnych i niestety bardzo bolesnych chorób u małych dzieci. Większość dzieci choruje na zapalenie ucha przynajmniej raz w życiu. Szczyt zachorowań przypada miedzy 6. a 18. miesiącem życia, natomiast po ukończeniu 7. roku życia ich częstotliwość wyraźnie się zmniejsza. Większość zachorowań przypada na miesiące jesienno-zimowe i jest poprzedzone infekcją wirusową górnych dróg oddechowych. Nieleczone, może powodować groźne powikłania w tym niedosłuch. Co robić, by do tego nie dopuścić i jak leczyć zapalenie ucha, podpowiada specjalista chorób dzieci - lek. med. Marta Kolek-Mizia.

Przyczyny

Zapalenie ucha bardzo często współistnieje z innymi chorobami infekcyjnymi dróg oddechowych. Spowodowane jest to niedojrzałością układu immunologicznego małego dziecka i brakiem odporności na większość powszechnych, ostrych zakażeń infekcyjnych. Dzieci uczęszczające do przedszkoli i żłobków chorują częściej.

Czynnikami predysponującymi są sztuczne karmienie, liczne starsze rodzeństwo, ekspozycja na dym tytoniowy, jak również przerost migdałków, wady twarzoczaszki i podniebienia.

Jakie jeszcze są przyczyny występowania tej infekcji?

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz