Zapalenie ucha u dziecka: objawy i leczenie

Częsta, jesienno-zimowa infekcja, na którą dzieci zapadają przynajmniej raz w życiu. Jak jej zapobiegać? Porady pediatry.

Zapalenie ucha u dziecka

Zapalenie ucha środkowego jest jedną z bardziej powszechnych i niestety bardzo bolesnych chorób u małych dzieci. Większość dzieci choruje na zapalenie ucha przynajmniej raz w życiu. Szczyt zachorowań przypada miedzy 6. a 18. miesiącem życia, natomiast po ukończeniu 7. roku życia ich częstotliwość wyraźnie się zmniejsza. Większość zachorowań przypada na miesiące jesienno-zimowe i jest poprzedzone infekcją wirusową górnych dróg oddechowych. Nieleczone, może powodować groźne powikłania w tym niedosłuch. Co robić, by do tego nie dopuścić i jak leczyć zapalenie ucha, podpowiada specjalista chorób dzieci - lek. med. Marta Kolek-Mizia.

Zapalenie ucha bardzo często współistnieje z innymi chorobami infekcyjnymi dróg oddechowych. Spowodowane jest to niedojrzałością układu immunologicznego małego dziecka i brakiem odporności na większość powszechnych, ostrych zakażeń infekcyjnych. Dzieci uczęszczające do przedszkoli i żłobków chorują częściej.

Czynnikami predysponującymi są sztuczne karmienie, liczne starsze rodzeństwo, ekspozycja na dym tytoniowy, jak również przerost migdałków, wady twarzoczaszki i podniebienia.

Drugim ważnym czynnikiem wymienianym jako powód występowania częstych zapaleń ucha w wieku dziecięcym jest odmienna budowa trąbki słuchowej. U dzieci  jest ona krótsza i szersza niż u dorosłych, przebiega bardziej poziomo,  a jej ujście gardłowe znajduje się niżej. Z tego względu, przenikanie czynników infekcyjnych drogą z jamy ustnej, gardła i nosogardła jest znacznie łatwiejsze. Uważa się, że przebyte ostre zapalenie ucha środkowego w wieku niemowlęcym usposabia do częstych nawrotów. Według statystyk nawroty występują u ok. 50% dzieci poniżej 2. roku życia.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Zośka
2017-03-21 21:04:52

U mnie dzieci często chorowały na zapalenie ucha, to strasznie bolesna choroba, szukałam sposobu uodpornienia i pediatra polecił nam do nosową szczepionkę polyvaccinum, która zawiera szczepy bakterii, które najczęściej wywołują infekcje górnych dróg oddechowych i zapalenie ucha właśnie. Leczenie zaczęliśmy w sierpniu przez 6 tygodni i styczniu powtórzyłam kuracje. Widzę ogromną różnicę jestem zadowolona z efektów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz