1000 dni dookoła mózgu, czyli rozwój układu nerwowego

Mózg dziecka w chwili narodzin jest wyposażony w 100 miliardów komórek nerwowych – ta liczba ukazuje, jak intensywnie rozwijał się już w czasie ciąży! To właśnie wtedy i podczas pierwszych lat życia dziecka ten supernarząd kształtuje się najdynamiczniej. Wyjątkową cechą tego procesu jest jego nierównomierny przebieg – niektóre części układu nerwowego są niemal dojrzałe pod koniec ciąży, za to inne będą się kształtować, aż do dorosłości.

noworodek

Rozwój mózgu rozpoczyna się między 6. a 7. tygodniem ciąży, kiedy kształtują się półkule mózgowe. W 10. tygodniu, który według ekspertów kończy okres embrionalny, obie półkule są już ukształtowane. Do końca 3. miesiąca tworzy się także wzgórze, odpowiedzialne za odbiór i przesyłanie komunikatów płynących m.in. ze zmysłów. W trakcie kilku następnych tygodni wzgórze zostaje stopniowo zakrywane przez rozrastające się półkule mózgowe, a między nimi tworzy się ciało modzelowate, złożone z milionów komórek nerwowych. Jednocześnie do połowy okresu ciąży przebiega proces neurogenezy, w ramach którego powstają komórki nerwowe, czyli neurony. Nie są one jednak na razie aktywne, ze względu na niewykształcenie się między nimi połączeń, które nazywamy synapsami. 

Rozwój mózgu w pierwszych latach życia dziecka 

Koniec ciąży i pierwsze 12 miesięcy życia dziecka to czas, w którym zwiększa się ilość bruzd w korze mózgowej. W tym czasie następuje także ich pogłębianie się. Rozwój mózgu po narodzinach dziecka to przede wszystkim rozrost komórek nerwowych i tworzenia się między nimi synaps. 

Sprawność działania mózgu dziecka jest uzależniona od:

- wielkości mózgu, 

- wydajności,

- sprawności przetwarzania informacji. 

Mózg w 3. roku życia dziecka osiąga ok. 85% wielkości mózgu dorosłego. W 5. roku życia supernarząd osiąga wagę mózgu osoby dorosłej. 

Odżywianie z myślą o mózgu

Unikanie stresu w trakcie ciąży oraz zbilansowana dieta przyszłej mamy to bardzo ważne aspekty prawidłowego rozwoju mózgu dziecka w tym czasie. Szczególnie ważnymi składnikami odżywczymi, które wpływają na rozwój układu nerwowego dziecka, są kwasy: kwas foliowy oraz kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, szczególnie kwas dokozaheksaenowy (DHA).

Kobietom w ciąży zaleca się przyjmowanie suplementów kwasu DHA na poziomie 200-300 mg kwasu dziennie (przy niskim spożyciu ryb, które są źródłem kwasów omega-3, 400-600 mg na dobę) oraz 0,4 mg kwasu foliowego dziennie już na etapie planowania ciąży (najlepiej minimum 3 miesiące przed planowaną koncepcją. 

Po narodzinach dziecka najlepszym sposobem żywienia jest karmienie piersią, ponieważ mleko matki dostarcza wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia, następnie kontynuację karmienia piersią do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety dziecka. Gdy z różnych przyczyn dziecko nie może być karmione piersią, warto wraz z pediatrą wybrać odpowiednie mleko modyfikowane zbliżone składem do mleka mamy np. zawierające kluczowe dla rozwoju mózgu kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. 

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza. 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz