Jak stymulować rozwój mózgu dziecka?

Najlepszym sposobem wspierania rozwoju mózgu dziecka jest prawidłowe żywienie, o które należy zadbać już w okresie prenatalnym. Poza tym na rozwój mózgu wpływa też jego stymulacja – poprzez bodźcowanie, czyli odpowiednią zabawę, mama może wspierać kształtowanie tego „supernarządu”.

dziecko

Mózg w trakcie 1000 pierwszych dni życia, czyli od chwili poczęcia przez pierwsze lata życia dziecka, rozwija się najintensywniej – stopniowo kształtują się jego poszczególne części, powstają neurony i synapsy, by dziecko wraz z poznawaniem świata nabierało nowych umiejętności. Dla prawidłowego przebiegu tego procesu kluczowe jest dostarczanie odpowiednich składników odżywczych, zwłaszcza wielonienasyconych długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Poza tym na rozwój mózgu wpływa też jego stymulacja – poprzez bodźcowanie, czyli odpowiednią zabawę, mama może wspierać kształtowanie tego „supernarządu”. 

OBEJRZYJ ROZMOWĘ Z EKSPERTEM:

Odżywianie mózgu

Najlepszym sposobem wspierania rozwoju mózgu dziecka jest prawidłowe żywienie, o które należy zadbać już w okresie prenatalnym. Do niezwykle cennych dla układu nerwowego składników odżywczych zalicza się kwas foliowy oraz kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, zwłaszcza kwas dekozaheksaenowy (DHA). Po narodzinach wraz z mlekiem matki dziecko otrzymuje wszelkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia i kontynuację karmienia piersią do ok. 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzeniu diety dziecka. Dla dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione piersią, na rynku dostępne są mleka modyfikowane, których składniki wspierają rozwój mózgu: m.in. kwas alfa-linolenowy z grupy omega-3, będący prekursorem kwasu DHA. 

Które zabawki są najlepsze dla dziecka?

To, jakie zabawki kupujemy dziecku, ma znaczenie. Mogą one stymulować rozwój mózgu dziecka i wspierać je w nabywaniu nowych umiejętności. Edukacyjne, stymulujące rozwój zabawki charakteryzują się:

 • wyrazistymi kolorami,
 • różnorodną fakturą,
 • niestandardowymi kształtami,
 • wydawaniem dźwięków.
 • Wybierając zabawkę dla swojego dziecka, warto kierować się tym, aby nie generowała ona w tym samym czasie zbyt wielu bodźców, a skupiała się na rozwoju jednego zmysłu. Do kreatywnej, rozwijającej zabawy z dzieckiem można także wykorzystać bezpieczne przedmioty domowego użytku.

  Wybierając zabawki, warto zwracać uwagę na ich kolorystykę – powinny być dwukolorowe. W pierwszych miesiącach życia dziecka, najbardziej atrakcyjne dla jego mózgu są kolory: niebieski, zielony, żółty oraz czerwony.

  Rozwój mózgu a otoczenie

  Otoczenie, w którym przebywa dziecko, ma bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój mózgu. Dziecku należy zapewnić poczucie bezpieczeństwa i otoczenie motywujące do działania. Dotworzenia środowiska stymulującego rozwój mózgu mogą posłużyć zabawki, wystrój łóżeczka i dziecięcego pokoju. Nie trzeba zapewniać dziecku wciąż nowych zabawek – stymulująco będą działać już same zmiany w dotychczasowym otoczeniu – inne ustawienie łóżeczka, schowanie na jakiś czas zabawki, a później ponowne podsunięcie jej dziecku. Ważne, aby zabierać dziecko na spacery, umożliwiać mu kontakty i zabawę z rówieśnikami, opowiadać o otaczającej rzeczywistości – pokazywać budynki, zwierzęta i rośliny. Dostarczając zróżnicowanych wrażeń, rodzic wpływa na rozwój jego sfery ruchowej, poznawczej oraz społeczno-emocjonalnej.

  Gdy pokazujesz dziecku konkretne zwierzęta, zarówno te prawdziwe, jak i na ilustracjach w książeczce, naśladuj ich głosy – udawaj miauczenie, szczekanie czy muczenie. Dźwięki przedmiotów, takich jak zegar, samochód czy telefon, również możesz naśladować – z czasem dziecko zacznie je za Tobą powtarzać. 

  Stymulacja mózgu od pierwszych chwil życia

  Już od momentu poczęcia mama ma realny wpływ na rozwój swojego dziecka. Poprzez odpowiednie żywienie w trakcie ciąży i karmienie piersią dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych, wspierających rozwój układu nerwowego. Bardzo ważna jest także zabawa i  dostarczanie różnorodnych bodźców dla prawidłowego kształtowania się zmysłów. Mama powinna zapewnić dziecku różnorodne doświadczenia, pozwolić na swobodne poznawanie bezpiecznego środowiska, opowiadać o otaczającym je świecie – od pierwszych chwil życia dziecka warto stymulować rozwój jego mózgu.

  Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

  Komentarze (1)

  Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Opcjonalnie

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

  Martyna
  2017-06-22 15:20:38

  O mozg malenstwa mozna zadbac jeszcze zanim sie urodzi. Ja przez ciaze i podczas karmienia bralam suplement pregna 250 ha :)

  Zgłoś do usunięcia Odpowiedz