17 mar 2015

Czym różni się druga ciąża od pierwszej?

druga ciąża

Właśnie nad tym pytaniem ostatnio się zastanawiam. Im dłużej myślę, tym mocniej utwierdzam się w przekonaniu, że za drugim razem będzie mimo wszystko trudniej. Dlaczego? O tym poniżej. Ja na razie tylko sobie gdybam, ale pewnie wiele z Was ma już coś do powiedzenia w tym temacie ;-).

Są oczywiście niezaprzeczalne plusy, które ułatwiają życie kobiecie ciężarnej po raz drugi. Pierwszym jest wiedza. Następnym razem będę już wiedziała „z czym to się wszystko je”. Jeden - jakich dolegliwości mogę spodziewać się, będąc w stanie błogosławionym (jeśli którychś nie poznałam osobiście, to na pewno o nich czytałam). W pierwszej ciąży miałam tyyyle czasu na literaturę.

Dwa - będę bardziej, jakby to powiedzieć, hm… świadoma. Teraz będę wiedziała już od razu, że te „bąbelki” w brzuchu to moje maleństwo (właśnie mi się przypomniało jakie to cudowne uczucie). Za pierwszym razem, mój ciążowy brzuszek był dla mnie tak naprawdę… wielką niewiadomą. Wtedy dopiero odkrywałam, czym jest macierzyństwo. Teraz jestem już matką i wiem, że malutki szkrabik, który będzie (mam ogromna nadzieję) wiercił się kiedyś jeszcze w moim brzuchu, stanie się tak jak Leoś całym naszym światem.

Trzy – za drugim razem będzie w nas rodzicach więcej luzu!

Cztery - niezaprzeczalnym  plusem pierwszej ciąży jest ogrom czasu, który ma dla siebie matka.  W pierwszej ciąży wręcz dla przyjemności czytałam leksykon o życiu płodowym dziecka, o zmianach, które następują w jego rozwoju, o samej ciąży i o pielęgnacji noworodka. Dużo spałam. Pracowałam do końca ósmego miesiąca, ale i tak miałam dużo czasu.

Wiem, że gdy będę miała drugie dziecko, to będę kochała go równie mocno jak Leona. Jedyne, czego się obawiam, to  brak czasu… Boję się tego, czy będę mogła i umiała obdarować nim sprawiedliwie moje dzieci? Zwłaszcza na początku, kiedy młodsze jest maleńkim noworodkiem przyssanym do mamusi?

Przy drugiej ciąży nie będzie żadnej laby! ;-( Domowych obowiązków już teraz jest tyle, że ho ho! Mimo wszystko… Warto padać ze zmęczenia z miłości!

M.

Dalej zobaczcie przecudne zdjęcia w galerii, którą zatytułowałyśmy: `Oczekując na drugie dziecko`.

Inne w tej kategorii:

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

mama
2015-03-17 17:39:48

re: Czym różni się druga ciąża od pierwszej?

Zdecydowanie jest różnica między pierwszą a drugą ciążą. Czasu dla siebie jest zdecydowanie mniej kiedy mnieja zająć się nie tylko domem ale i młodym człowiekiem, który jest z nami. Obawiam się jak pogodzę opiekę nad nowonarodzoną córeczką, czterolenim synem i studiowaniem w trybie stacjonarnym... Staram się być dobrej myśli.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz