06 sty 2015

Jur, Boromir, Mychajło…

dziecko

Skoro żyjemy w globalnej wiosce, dlaczego mielibyśmy ograniczać rodziców w nadawaniu imion dzieciom? – powiedział niedawno w rozmowie z portalem Gazeta.pl Tomasz Brzózka, prezes Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego Rzeczypospolitej Polskiej.

Drogie przyszłe Mamy, pewnie już słyszałyście, że 1 marca wejdą w życie przepisy pozwalające rodzicom na większą swobodę w nadawaniu imienia swojemu dziecku. Te z Was, które mają przed sobą jego wybór dla potomka noszonego w brzuchu, będą miały teraz dużo większe pole do popisu ;-). Zmiany są głównie odpowiedzią na prośby imigrantów i małżeństw mieszanych.  Do tej pory rodzice pochodzący z innych krajów nie mogli nadać własnemu dziecku imienia popularnego w swojej ojczyźnie, bo polscy urzędnicy się na to nie zgadzali. Czasem dla takich rodziców imię jest nie lada wyzwaniem, muszą szukać kompromisów. Moja koleżanka, której mąż jest Francuzem, znalazła rozwiązanie, nazywając swoje córeczki imionami, które mają swoje odpowiedniki w języku polskim i francuskim - Małgorzata (franc. Margot) i Gabriela (franc. Gabrielle). Od marca imię nie będzie musiało wskazywać na płeć dziecka, ale pamiętajmy, że wszystko jest w granicach rozsądku! Dziewczynka nadal nie będzie mogła być Tomaszem, a chłopiec Katarzyną ;-). Tak jak teraz nie będzie można nadawać dzieciom więcej niż dwóch imion, imion zdrobniałych, a także ośmieszających lub nieprzyzwoitych.

Zachęcam Was do lektury rodzicielskich pomysłów na imiona dla dzieci i opinii o nich Rady Języka Polskiego. Niektóre koncepty są naprawdę wyśmienite :). Junior, Pakita, Wilk, Tupak, Sokół, Dzierżka, Mortycja, Jur, Boromir, Mychajło – to tylko niektóre imiona z bogatego katalogu, które niestety (choć chyba raczej „stety” dla dzieci) nie zyskały pozytywnej opinii Rady. Przy tych propozycjach „Leon” brzmi zupełnie pospolicie ;-).

Więcej o nadawaniu dzieciom imion przeczytacie w artykule: Nie krzywdź swojego dziecka imieniem.

Inne w tej kategorii:

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz