15 lip 2014

Musi to na Rusi, a Babcia może jak chce

babcie

Dojeżdżam do pracy pociągiem. 50 minut do Warszawy, 50 minut z powrotem. I jak to bywa w pociągu, raz się śpi, raz buszuje w Internecie, a innym razem mimowolnie podsłuchuje :).

Do napisania tego tekstu zainspirował mnie właśnie fragmencik zasłyszanej rozmowy. Naprzeciwko mnie siedziały i rozmawiały ze sobą dwie koleżanki. Mniemam, że jechały do pracy, bo była to pora nie tak długo po wschodzie słońca (6:20) i chyba nawet coś takiego wyłapałam z ich rozmowy. Zadbane, eleganckie Panie w wieku 60+. Zakładam, ze starsze niż wiek, na który wyglądały. Typ, któremu daje się mniej lat niż ma. Obie babcie - rozmawiały między innymi o swoich dzieciach i wnuczkach. Z pewnością osoby aktywne towarzysko i posiadające swoje pasje. I nagle słyszę, jak jedna mówi do drugiej: - Tak, Jadzia teraz zniknęła. Jest nieuchwytna. Dawno jej nie widziałam. Zaczęła opiekować się wnuczkiem i nie ma wcale czasu.

I tak sobie pomyślałam, że dziadkowie mają zazwyczaj, delikatnie mówiąc, przechlapane. Słyszałyście o określeniu „pokolenie sandwich”? To nasi rodzice. Na górze my, dzieci i nasze oczekiwania, choćby względem pomocy przy wnuczku, na dole ich rodzice, którzy potrzebują opieki, a w środku oni, z własnymi obowiązkami i potrzebami. Najczęściej pracują zawodowo, jednak jeśli nie, to najczęściej oczekuje się od nich, że zajmą się swoim wnuczkiem, na czas, gdy jesteśmy w pracy. Pełnoetatowo. Nieodpłatnie, rzecz jasna. Toż to ich obowiązek. Nie ma się co oszukiwać, opieka nad małym dzieckiem to jest harówa, i to ciężka. A to ubrać, a to przewinąć, przebrać, zrobić jeść, nakarmić, iść na spacer i w każdej chwili mieć brzdąca na oku, żeby nic mu się nie stało. Dziadkowie opiekują się swoimi wnukami - a naszymi pociechami - z miłości. Ale może warto się zastanowić, czy naprawdę nie możemy wynagrodzić ich choćby symbolicznie za ich pracę, poświęcony czas?? Czy aby nie przeciążamy ich zbytnio?

Czy Pani Jadzia, o której rozmawiały jej dwie koleżanki w pociągu, naprawdę musiała zniknąć? Może ktoś zapomniał, że powinna mieć również czas dla siebie i swoich przyjaciół?

Inne w tej kategorii:

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anna
2014-07-16 09:19:49

re: Musi to na Rusi, a Babcia może jak chce

Ja jestem zdecydowanie za tym, że babcia powinna dostawac takie samo wynagrodzeni jak niania. I tak też my robimy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz