10 lip 2014

Oderwać od cyca

karmienie piersią

Karmiłam synka przez pełne 13,5 miesiąca. Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się robić to tak długo. To mój mały sukces. Miałam oczywiście momenty zwątpienia, byłam chwilami zmęczona. Zastanawiałam się nad tym, kiedy będzie dobry czas na zakończenie karmienia piersią. Od momentu, gdy Leoś zbliżał się do swoich pierwszych urodzin, analizowałam w duchu wszystkie za i przeciw odstawienia go od piersi. Było mi bardzo ciężko podjąć samodzielnie taką decyzję. Miotałam się pomiędzy skrajnymi uczuciami - chęcią oderwania dziecka od cyca, a tym, że zwyczajnie to lubiłam.

Aż w końcu doszłam do wniosku, że nie będę niczego konkretnie planować. Co ma być, to będzie. To był strzał w dziesiątkę. Zaufałam mojemu instynktowi. Nie chciałam robić niczego wbrew sobie i mojemu synkowi. Odstawianie było w naszym przypadku naturalne, odbyło się bez krzyku, czy płaczu. Stopniowo zmniejszałam ilość karmień mlekiem na rzecz innych posiłków. Około 10 miesiąca życia Leosia doszliśmy do momentu, gdy karmiłam go tylko wieczorem i w nocy. Nocne karmienie zastąpiła niepostrzeżenie woda. A po jakimś czasie zauważyłam, że Leon przy zasypianiu nie szuka już cyca, chce się już tylko do mnie przytulać. Któregoś wieczoru zwyczajnie nie podałam mu już piersi. Mały w ogóle się o nią nie upominał.

Dla Leona odstawienie nie było trudne, tak naprawdę robił to powoli od kilku miesięcy. To mnie – mamie – było przykro! Gdy uświadomiłam sobie, że to koniec, że pewien niezwykle dla mnie ważny etap się zakończył, zrobiło mi się zwyczajnie przykro. Wiem, że wszystko ma swój czas. W gruncie rzeczy jestem zadowolona z tego, że nie jestem już mamą karmiącą. Z pewnością duży wpływ ma na to fakt, że przejście dokonało się tak spokojnie. Dzięki temu ani jednego dnia po zakończeniu karmienia nie miałam uczucia ciężkich, obolałych piersi, nie musiałam odciągać pokarmu. Proces laktacji jeszcze całkowicie się u mnie nie zakończył, ale w ogóle już o nim nie myślę, czekam aż naturalnie sam ucichnie.

Inne w tej kategorii:

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2014-07-11 12:29:12

re: Oderwać od cyca

a jak zastapilas karmienie piersia ? bo jestem w idetycznej sytuacji corka ma 13.5 miesiaca karmie ja tylko rano i wieczorem .ale jak jestem w pracy i nie ma cyca to nie chce pic mleka pod zadna postacia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
M.
2014-07-12 22:39:27

Mój nie pije mleka. Nigdy nie chciał pić go z butelki. Bez względu na to czy proponowałam mu moje mleko czy ostatnio modyfikowane. Na śniadanie i kolacje je kaszę mleczno-ryżową(lub kaszę manną) z owocami.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
MamaLenki
2014-07-10 16:50:27

re: Oderwać od cyca

Witam.. Właśnie "To mnie – mamie – było przykro! Gdy uświadomiłam sobie, że to koniec, że pewien niezwykle dla mnie ważny etap się zakończył, zrobiło mi się zwyczajnie przykro." tego najbardziej się "boję" :) Nie raz miałam chwilę zwątpienia, zmiejszenie laktacji, nerwy, płacz(mój i córki) i głębokie zastanowienie czy nie przejść na butelkę. Po dosłownie jednej minucie zapalała się lampka kontrolna.. "co ja mówię.. jaka butelka.. przecież jeszcze wszystko moż ... na uratować" i tak właśnie zawsze kończyła się moja niepewność co do karmienia piersią. Chcę Córcię karmić do momentu, kiedy Ona sama zdecyduje, że już nie ma ochoty na mamine mleczko :) Pozdrawiam wszystkie Mamusie i ich pociechy :) Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz