24 maj 2014

Okiem Taty – Gdy natura wzywa…

baby

Karmienie piersią to temat rzeka. Podstawowe pytanie - karmić piersią czy butelką? Potem kolejne kwestie - jak długo karmić? Gdzie to robić i jak to robić? Wszędzie? Wtedy gdy maluch woła o jedzenie? A może tylko w ustronnych kącikach? Z piersią osłoniętą pieluchą czy, że tak powiem, (przepraszam) – z cycem na wierzchu?

Ostatnio zwróciły moją uwagę w internecie plakaty mam karmiących piersią swoje maluchy w toaletach. Trzy fotografie kobiet trzymających dzieci na kolanach i siedzących z nimi na sedesach w kabinach publicznych wucetów. Zdjęcia są częścią kampanii When Narture Calls (Gdy natura wzywa) opracowanej przez Johnathana Wenske i Krisa Haro z University of North Texas. Kampania uświadamia, jakie kontrowersje wzbudza nieustannie w społeczeństwie karmienie piersią w miejscach publicznych.

Mnie karmienie piersią kojarzy się nie tylko z dostarczaniem dziecku pokarmu, ale również z rodzajem bliskości pomiędzy mamą a dzieckiem. No cóż, nie uznaję całkowicie swobodnego karmienia, wtedy gdy karmiąca kobieta ściąga połowę bluzki i chodzi z gołą piersią na wierzchu… Sorry, nie! Nie wszystkim takie karmienie musi się podobać i może być to dla innych krępujące. Ale chodzenie z dzieckiem do wc? Żadna mama nie powinna być o to proszona czy też do tego zmuszana! To gruba przesada! Nie wiem, jak innym, ale mnie przebywanie w publicznej toalecie zwykle odbiera apetyt…

Sądzę również, że chyba nieco inaczej wygląda karmienie w miejscach publicznych tych maleństw, które mają miesiąc czy dwa, a inaczej dzieci rocznych. Ale to już całkiem osobna historia….

PS. U nas M. karmiła naszego syna piersią przez cały pierwszy rok jego życia. Od dłuższego czasu robiła to już tylko raz dziennie - wieczorem przy zasypianiu (i to po wchłonięciu przez Leosia pełnej miski kaszy). Mniej więcej w okolicach pierwszych urodzin Leon zaczął sam rezygnować i z tego jednego karmienia. Można powiedzieć, że sam podjął decyzję o odstawieniu cycusia mamusi.

Inne w tej kategorii:

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz