11 paź 2014

Okiem Taty – Jak być dobrym tatą?

tata

Mamy wspaniałego synka - jest niezwykle radosny, odważny, szybko się wszystkiego uczy. Chciałoby się tylko wzdychać: „och!” i „ach!” ;) Co ja poradzę, że tak bardzo go kocham? On rozbraja mnie każdym swym uśmiechem (zwłaszcza tą wielką szczerbą między jedynkami, nasz „Karolaczek”), rozczula słodkim głosem, rozkłada na łopatki swoimi układami tanecznymi. Jest pogodnym dzieckiem, o dużym sercu. To, co dajemy naszym dzieciom, potem wraca – zarówno w uśmiechu naszego dziecka do nas, jak i  jego zachowaniu względem innych ludzi. To przecież my rodzice mamy największy wpływ na kształtowanie charakteru naszego malucha, na to, jaki będzie. Dlatego dajmy mu to, co w nas najlepsze.

No właśnie, a jak być dobrym tatą? Po jednej stronie - małe, delikatne i wrażliwe dziecko, po drugiej – wielki, niby z natury gruboskórny, prosty facet…

1. Kochaj bezwarunkowo - bez względu na wszystko, w każdych okolicznościach. Wtedy, gdy potomek utopi Twoją myszkę od komputera w kąpieli, a na klawiaturę wyleje kaszę, kochaj z taką sama siłą i o 4 rano i o 16 po południu.

2. Podaruj dziecku swój czas - czas, który będzie tylko dla niego, kiedy będzie mógł poczuć, że tata jest cały jego. Może to być wspólne ganianie po dywanie, układanie klocków, czytanie książeczek, czy układanie w szafce z ubrań. Generalnie, warto robić z dzieckiem niemal wszystko, umożliwić mu udział w prostych, domowych czynnościach.

3. Słuchaj swojego dziecka, okazuj mu empatię.

4. Bądź oazą cierpliwości - pozwól popełniać błędy, nie denerwuj się, że niektóre czynności trzeba wykonywać po kilka razy, swoje prośby powtarzać kilkanaście, a niemal wszystko robi się z dzieckiem dwa razy wolniej niż samemu.

5. Dawaj swemu dziecku przykład - pamiętaj, że maluch jest Twoim lustrzanym odbiciem, uczy się poprzez naśladowanie.

6. Pokaż, że wiesz czym jest dobra zabawa - obudź swoją wyobraźnię, nie zapomnij o poczuciu humoru, pokaż, że masz dystans do siebie (czasem trzeba pobiegać z pampersem rozłożonym na plecach jako siodłem). Bądź towarzyszem zabaw i przygód Twojego dziecka, wspólne przeżycia, jak nic innego, budują więź między ludźmi.

Inne w tej kategorii:

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz