02 maj 2014

OKIEM TATY - Takie pokolenie nam rośnie

mom

Nasz syn to pokolenie urodzone w roku z „2” z przodu, z „nowym” PESEL-em. Widać - kocha nowe technologie, a im nowsze i cenniejsze, tym ciekawsze.

Leon cały trzęsie się do naszych telefonów, ale uwaga! Już nie po to, aby rzucać nimi po podłodze, gryźć czy trochę poślinić. On obsługuje je niemal profesjonalnie! Oboje mamy telefony dotykowe, tak więc nasz szkrab trochę już się napatrzył, jak takie cuda się obsługuje. Teraz, kiedy dorwie się do naszego telefonu, to wyciąga palec wskazujący i delikatnie przeciąga nim po ekranie. Jak tylko ustawię mu opcję pisania sms-ów, to w skupieniu puka paluszkiem w poszczególne kafelki z literkami.

Żeby było śmiesznie, ostatnio pokazałem mu stary telefon z klawiaturą - zero zainteresowania. Próbowałem zachęcić do zabawy - „halo, dzwonimy do mamy!”. A gdzie tam, patrzył na mnie jak na kosmitę. Już nie wspomnę, że gdy u babci pokazałem mu nieużywany telefon stacjonarny - taki z kręconym kablem i dużymi guzikami z cyferkami, to był nim co prawda zaintrygowany, ale zbieżności tego przedmiotu z telefonami Mamy i Taty nie widział na pewno żadnej.

Wczoraj zadziwił mnie przy oglądaniu bajki. Co jakiś czas włączamy mu w telewizorze bajkę z internetu. Czasem zdarzy się, że internet zwolni i bajka się zatnie. Ostatnio tak właśnie się stało. Co zrobiło nasze dziecko? Złapało w obie ręce pilota i skierowało go w stronę TV, po czym zaczęło wciskać guziki i potrząsać nim - cały czas patrząc na ekran, jaki efekt to przynosi, tj. czy baja leci dalej.

Już nie wspomnę, że staje przy biurku, wspina się na paluszki i sięga do laptopa - uwielbia bawić się klawiaturą. Dawno zaobserwował też, jak działa myszka. Zadziwiające, że takie małe dziecko tak szybko zauważyło związek pomiędzy tym, co dzieje się na ekranie, a tym, że ruszamy myszką i coś nią klikamy… :). Leon dokładnie tak robi. Przesuwa ostrożnie myszką, klika, roluje i patrzy w ekran – co się zmienia. Mój tablet jest równie ciekawy, ale tylko dlatego, że rzadko włączam go w domu, nie rozgryzł jeszcze, iż można i pukać w klawiaturę, i po ekranie paluszkiem przesuwać ;).

Inne w tej kategorii:

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz