07 lut 2015

Okiem Taty – Uwaga! Uwaga!

tata i dziecko

Nie znam już chyba nikogo w moim najbliższym otoczeniu, kto nie ma telefonu dotykowego. A jak już smartphone, to koniecznie z internetem. Naszym ulubionym złodziejem czasu.

Ostatnio zdaliśmy sobie sprawę, że zbyt często grzebiemy w naszych telefonach czy też siedzimy przy laptopach w towarzystwie naszego malucha. Nigdy nie jest oczywiście tak, że oboje jednocześnie gapimy się w te monitory. Jeśli już, to robi to jedno, a drugie w tym czasie zajmuje się maluchem. Leoś jest jednak ogromnie spragniony na co dzień naszej obecności i nie akceptuje takiej sytuacji. Bawić mamy się z nim oboje! Zrozumiałe. Mama Leośka część swojej pracy wykonuje zdalnie z domu, więc niestety staje czasem przed trudnym wyborem, który - że tak powiem - przeobraża się w konflikt sumienia… Tu dzwonią: „Wyślij nam to zestawienie, pilnie!”, a tu stoi Leonek z traktorkiem w ręku i drugim samochodzikiem naszykowanym dla Mamy. Gdy tylko Leoś zobaczy, że mama siada przed laptopem, to od razu łapie ją za rękę, ciągnie i woła: „Mama! Chodź!”. Dlatego oboje uważamy, że praca w domu to męka i dla rodzica, i dla dziecka.

Dziecko potrzebuje naszej uwagi! Jest jak roślinka, której do wzrostu są niezbędne: rodzicielska miłość, zwyczajna obecność i uwaga! Sama obecność fizyczna nie wystarczy. Bycie obok, ale błądzenie myślami wokół spraw, które chcielibyśmy załatwić (jak tylko pozbędziemy się dziecka – czyli jak pójdzie spać) ma bardzo negatywne skutki. Nikt z nas nie lubi być ignorowany, a rodzicielska obojętność boli dziecko, jak nic innego. Niby się jest, a tak naprawdę wcale nas nie ma. U naszego Leosia brak naszej uwagi objawia się jego rozdrażnieniem. Złości się, denerwuje, ostatnio zdarzyło mu się po prostu odwrócić plecami i przybrać obrażoną pozę. Dlatego pilnujemy się teraz, aby dopuszczać do sytuacji, kiedy jedną ręką układamy wieżę z klocków, a drugą zerkamy w telefon.

Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i popełniamy błędy. Ważne, żeby zdać sobie z nich sprawę w odpowiednim czasie, kiedy nie jest jeszcze za późno.

 

 

Inne w tej kategorii:

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz