08 sty 2015

Polacy zaskoczyli… Jest nas więcej!

ciąża

W całym 2014 r. urodziło się około 380 tys. dzieci (na dokładne dane jeszcze czekamy). To aż o 20 tys. więcej niż prognozowano. Sądzono, że urodzi się nas w Polsce w roku 2014 mniej niż w roku poprzednim. Tymczasem Polacy zaskoczyli i zakończyliśmy  rok z wynikiem około 10 tysięcy więcej urodzeń niż w roku 2013.

Wszyscy zastanawiają się, czy tej sytuacji przysłużył się roczny urlop macierzyński. Wiele głosów twierdzi, że tak. Nie można oczywiście całego sukcesu przypisywać tylko jemu, ale jednak coś jest na rzeczy….

Dla mnie osobiście świadomość, że po urodzeniu drugiego dziecka mogłabym być z nim w domu przez cały jego pierwszy rok życia, jest pokrzepiająca. Daje mi poczucie bezpieczeństwa. Po urodzeniu Leośka wiem już na pewno, że nie mogłabym zostawić półrocznego maluszka pod opieką niani. Gdyby urlop macierzyński trwał krócej, to na pewno wzięłabym jeszcze przynamniej pół roku wychowawczego. Ten ostatni nie jest jednak idealny – jest bezpłatny. 80 proc. pensji, którą otrzymujemy na „nowym” macierzyńskim, to całkiem przyzwoita propozycja. Czasem oczywiście trochę szkoda – dlaczego nie 100 proc. ? :) Daj komuś palec, a będzie chciał całą rękę. Te 20 proc. (a raczej więcej) i tak wydałoby się na nianię albo żłobek. Wszystko co dobre, szybko się kończy ;-). Mam takie wewnętrzne przekonanie, że niebawem zlikwidują roczny urlop macierzyński. Jakiś powód się znajdzie.

Drogie Mamy, poszperałam teraz z ciekawości w internecie - w Niemczech urlop macierzyński trwa 14 tygodni, w Austrii  i Francji 16 tygodni, w Czechach 28, we Włoszech 20, w Wielkiej Brytanii 40 tygodni. Nie mamy więc co narzekać na nasze 52 tygodnie. Trzeba brać się do „pracy” i w tym roku… ;-).

Inne w tej kategorii:

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2015-01-08 18:06:24

re: Polacy zaskoczyli… Jest nas więcej!

Wszystko pięknie super tylko szkoda ze nie dorzuca po 500zł miesięcznie do 18-go roku życia byli by naprawdę godnie żyć a co do wielodzietnych rodzin to szkoda ze te rodziny co mają jedno lub dwoje są pominięte no ale co zrobić życie. ...!!!:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2015-06-16 16:36:26

wielodzietne rodziny wcale nie maja lepiej niz ci sie wydaje... Jezeli gdzies cos uslyszysz to nie znaczy ze tak jest w rzeczywistosci

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz