28 cze 2017

Suchy kaszel - przyczyny, objawy, leczenie

W późniejszym okresie suchy kaszel zmienia swój charakter na mokry, wykrztuśny. Inne przyczyny suchego czasu to choroby układu oddechowego takie jak astma czy też przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) oraz alergia . Co ciekawe, nie tylko choroby układu oddechowego są przyczyną suchego kaszlu – to także częsty objaw choroby refluksowej przełyku. Kaszel może pojawiać się także w przebiegu schorzeń układu sercowo – naczyniowego. Suchy kaszel często pojawia się na skutek przebywania w pomieszczeniu o niskiej wilgotności. Symptom ten jest często bagatelizowany – to bardzo niedobrze, bowiem przewlekły kaszel może być także objawem poważnych chorób, z nowotworowymi włącznie. W przypadku powtarzających się epizodów kaszlu może okazać konieczna wizyta u lekarza i wykonanie podstawowych badań.

Suchy kaszel – objawy

Suchy kaszel jest objawem samym w sobie. Jego cechą charakterystyczną jest brak odkrztuszania wydzieliny – to cecha, która odróżnia kaszel suchy od mokrego (jego inna nazwa, to kaszel produktywny). Częstość kaszlu jest zróżnicowana – od rzadkich, pojedynczych pokasływań po napady kaszlu, którym towarzyszy uczucie duszności. Suchemu kaszlowi często towarzyszy uczucie „łaskotania”, czy też uczucie suchości w gardle – niejednokrotnie połączenie kaszlu z objawami towarzyszącymi sprawia, że codzienne funkcjonowanie jest znacznie utrudnione.

Suchy kaszel – leczenie

Sposoby walki z suchym kaszlem w dużej mierze zależy od jego przyczyn. Samo leczenie objawowe przynosi ulgę, jednak często nie likwiduje przyczyny kaszlu. Jeśli symptom ten utrzymuje się mimo zastosowanego leczenia, warto udać się do lekarza celem wykonania odpowiednich badań. Jednym z najprostszych sposobów radzenia sobie z suchym kaszlem jest odpowiednie nawilżenie powietrza. Starym, domowym sposobem na kaszel jest syrop z cebuli. Syropy dobrze radzą sobie z kaszlem – przykładem jest lek na kaszel Levopront.

Inne w tej kategorii:

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz