19 cze 2014

Ten typ tak ma - Mama i Tata na placu zabaw

plac zabaw

Od kilku dobrych tygodni szalejemy po placach zabaw. Metodą prób i błędów wybraliśmy nasze ulubione dwa miejsca.  Zaczynamy już czuć się tu „swojsko”. Niemal codziennie spotykamy tu te same maluchy. Siedząc sobie na ławeczce lub biegając za naszym synkiem, poczyniłam pewne obserwacje socjologiczne, a jak ;)! Dzieci jak dzieci. Biegają, bawią się, śmieją w głos, zaczepiają innych. Niektóre, bardziej nieśmiałe, przyjmują postawę obserwatora. Ale interesujący dla mnie są przede wszystkim opiekunowie, ich zachowania i postawy… Często wynikają one z wieku dzieci, którymi się zajmują, ale nie zawsze… Razem z P. podzieliliśmy „naszych” opiekunów na kilka grup.

1) Kury na grzędzie - to typ, który już w drodze na plac zabaw, z daleka, wypatruje wolnej ławki dla siebie. Rozsiada się i przez cały pobyt na placu zabaw grzeje miejsce, nie rusza się stamtąd wcale a wcale. Zajmuje się swoimi sprawami: rozmawia przez telefon, grzebie w internecie, z rzadka czyta gazetę lub książkę. Taki opiekun traktuje ten czas jako „chwilę dla siebie”. Najczęściej ma pod swoją pieczą nieco starsze dzieciaki. Latorośle w tym czasie korzystają z niczym nieograniczonej (oprócz swych własnych sił i możliwości) swobody – biegają, skaczą, piszczą, krzyczą, czasem płaczą, znowu się bawią, nawiązują kontakty, niekiedy popadają w jakiś konflikt (ktoś komuś zabierze samochód albo rzuci piachem) i znowu się bawią. Dzieci „kur na grzędzie” mają super! Cieszą się wolnością, doświadczają prawdziwego „życia”, przekonują się, że gdy wejdzie się za wysoko, to można spać, że kałuże są mokre, a piasek z piaskownicy nie taki smaczny jak się wydaje.

2) Leniwce - niby idą z dzieckiem na plac zabaw, ale nie chce im się nic a nic. To ci, których dzieci ciągną za rękę: - Mamo! Tato! Chodź! Zobacz! Siedzi taki opiekun na ławce i krzyczy: - Tak, tak, widzę! Idź sama! Baw się! A dziecko jakieś takie niepocieszone chodzi…

3) Krzyczący nadzorca - on też siedzi na ławce, ale tylko połową tyłka. Cały czas czujnie obserwuje swoje dziecko. Co chwilę rzuca gromkie: uważaj!, nie wchodź!, zejdź!, zostaw!, nie ruszaj!, co robisz! Tragedia! Biedne te dzieci! Nie mogą swobodnie się pobawić. Zresztą, zwykle taki opiekun mówi im, co mają robić: idź lepiej do piaskownicy, teraz się trochę pobujaj.

4) Asekurant - ten typ chodzi za dzieckiem krok w krok - podsadza na drabinki, zjeżdżalnie, huśtawki. Wyróżniamy tu „troskliwych” (TO MY!) oraz „nadgorliwców”. Pierwszy przypadek to opiekunowie maluszków, które chodzą jeszcze chwiejnym krokiem i do większości sprzętu na placu zabaw są po prostu za małe, trzeba im pomagać. Drugi przypadek to ci, którzy chcą dziecku we wszystkim asystować, boją się, że dziecko (choć ma już na przykład 6 czy 7 lat) spadnie, przewróci się i chcą temu zapobiec, przed wszystkim je uchronić.

5) Wodzireje - typ nieliczny, spotykany rzadko. Bawi się ze swoim dzieckiem i przy okazji garnie się do nich reszta placu zabaw. Mają mnóstwo pomysłów na wspólną zabawę. W piaskownicy budują wspólnie z dzieckiem zamek, kopią piłkę na trawie.

Którym typem jesteś Ty? :)

Inne w tej kategorii:

Komentarze (7)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

[url=http://www.netvibes.com/clonazepamonline ]order clonazepam cod[/url]
2015-03-30 03:59:18

Zopiclone Clonazepam Major Depression

Dosage For Clonazepam Mixing Clonazepam And Ambien . Clonazepam Online Coupon How Long Does Clonazepam Withdrawal Last Term Use Clonazepam Euphoria Clonazepam Dxm Me About Clonazepam Please Tell 37.5 Clonazepam . Zopiclone Clonazepam Anxiety Disorder Natural Alternative To Clonazepam Directory Clonazepam order clonazepam online without prescription. How Long Does Clonazepam Say In Your Body What Does Clonazepam Think Trading From Clonazepam To Lorazepam Clonazepam Onset .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
[url=http://www.netvibes.com/tramadoldelivery ]buy tramadol online no rx[/url]
2015-03-26 22:39:41

Tramadol Seizure Risk

Animals Tramadol Hci For Sale Prescription Tramadol . Osteoarthritis Tramadol Darvocet Interaction Tramadol Hcl Acetaminophen Par Opioid Testing Tramadol Tramadol Prochlorperazine Interaction Tramadol And Trazodone Tramadol 3f . Vicodin Molecular Structure Generic Tramadol Software Prescription Tramadol Tramadol And Elderly Effects http://www.netvibes.com/tramadoldelivery - buy tramadol online no prescription. Tylenol Pm Doesn T Work Tramadol Tramadol And Bradycardia Constricted Tramadol And Dri ... nking Restless Leg Syndrome Is Tramadol Effective For Dog Pain . http://clubs.dir.bg/newreply.php?Cat=13&Board=olimpiada&Number=1951558087&page=0&view=collapsed&what=showflat&sb=5&part=&vc=1 - Tramadol Withdrawal Depression Ultram Er http://blog.darelmona.com/knee-replacement-tip-1-tkr-support-and-advice/#comment-891380 - Does Tramadol Cause Dopamine http://nathalielussier.com/blog/business-branding/dork-york-nathalie/comment-page-1 - Zydol Tramadol Hydrochloride Ssri Antidepressants http://blog.yoocare.com/remove-trojan-downloader-js-agent-gww/ - Tramadol Cod http://stackoverflow.com/questions/8080364/how-to-programmatically-log-in-into-phpbb-forum - Tramadol Tennessee http://blog.insyght.co/weekly-resource-36/#comment-11926 - Tramadol Hcl Package Insert Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
[url=http://www.netvibes.com/tramadoldelivery ]order tramadol online no prescription[/url]
2015-03-25 16:11:37

What Pills Look Like Tramadol Hydrochloride

Tramadol 50mg Dog Non Steroidal Anti Inflammatory Health Solutions Tramadol Drugstore . Tramadol Baker Act Flexeril Tramadol Together Tramadol Dose Animal Hospital Free Prescription Tramadol Tramadol And Soma High Tramadol Medication Picture Ultram . Lyrica Tramadol Neuropathic Pain Tramadol Legality Mexico Tramadol Tramadol Medication Withdrawal Ultram http://www.netvibes.com/tramadoldelivery - order tramadol online. Tramadol Without Prescription Overnight Tramadol Hcl 50mg Generic For? Buy No ... Online Prescription Tramadol Pharmacy Best Price Prescription Buy Tramadol Online . http://blog.hotelstars.eu/2013/06/18/europe-and-the-hotelstars-union/#comment-35628 - Adiction To Tramadol http://neallqcy.centerblog.net/3-developer-blog-microsoft-dynamics-ax-developer-vanya-kashper+Result:+%E8%F1%EF%EE%EB%FC%E7%EE%E2%E0%ED+%ED%E8%EA%ED%E5%E9%EC+%22DariosLDSi%22;+%F3%F1%EF%E5%F5; - Tramadol Versus Morphine Patient Controlled Analgesia http://www.mocavo.com/Bulletin-of-the-First-District-Normal-School-Kirksille-Missouri-1909-10-Volume-10/434536/33 - Tramadol And Controlled Substance http://es.scribd.com/login?return=http%3A%2F%2Fes.scribd.com%2Fcollections%2F3153396%2FRB-Radio-Bulletin-Elektronica-Magazine-Archief-JWR - Tramadol Recommended Side Effects http://blog.webyshops.com/deal-of-the-day-leupold-qrw-30mm-rings/comment-page-1/#comment-808241 - Cheap Tramadol Colored 180ct http://learningandeducationtoys.guidestobuy.com/plan-toys-br-39240300-geometric-sorting-board/comment-page-1#comment-50607 - Migraines And Tramadol Ultram Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Gosia
2014-06-20 09:05:36

re: Ten typ tak ma - Mama i Tata na placu zabaw

Ja bym siebie widziała w kategoriach typu: kury i wodzireja. Ja nie siedzę na ławce, ale moje dziecko i tak robi co chce. Za to jak chce to ja sie z nim bawię, ganiamy w berka, grzebiemy w piachu czy latamy boso po trawie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Mamusia
2014-06-20 00:55:36

re: Ten typ tak ma - Mama i Tata na placu zabaw

Oo a ja raczej bede nalezala to tych nielicznych ;) spedzam. Corka kazda minute naszego zycia. Nie eyobrazam sobie zeby miala sie ciagle sama soba zajmowac bo to dziecko nalezy do bardzo towarzyskich ;) juz nie moge sie doczekac az usiadziemy w piaskownicy i bedziemy "klepac babki" ;) Pozdrawiam wszystkich SUPER RODZICOW ;))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mama Mateusza 15 miesięcy
2014-06-19 23:31:58

re: Ten typ tak ma - Mama i Tata na placu zabaw

także asekurant

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mama Igorka :)
2014-06-19 22:52:23

re: Ten typ tak ma - Mama i Tata na placu zabaw

Asekurant :) Mój Synek ma trochę ponad roczek, więc innego wyjścia nie ma :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz