10 maj 2017

Wakacje? Sprawdź TOP 5 kurortów w Chorwacji

Kiedy nasze rodzime kurorty dopiero budzą się z zimowego snu, Chorwacja kusi piękną pogodą już od czerwca. W Bałtyku woda jest zimna, w Adriatyku już w czerwcu można pływać z prawdziwą przyjemnością. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków, zamiast wyruszać na nasze polskie plaże, decyduje się jechać do Chorwacji. A gdzie dokładnie jeżdżą Polacy?

Vela Luka – zajmuje piąte miejsce wśród najchętniej wybieranych przez Polaków chorwackich miast. To idealne miejsce dla miłośników luksusowych hoteli, apartamentów, jak i nieco skromniejszych pensjonatów. Miasto położone jest na wyspie Korčula leżącej na Morzu Adriatyckim. Nie jest oblegane przez turystów z całego świata, można liczyć tu na spokojny wypoczynek, w pobliżu nie ma innych dużych miast ani ruchliwych ulic. Vela Luka jest idealnym miejscem dla ludzi, którzy w wakacje po prostu chcą odpocząć, nic nie robiąc. Dużym plusem są szerokie piaszczyste plaże. Miłośnicy zabytków mogą czuć się rozczarowani, w Vela Luka nie ma ich zbyt wiele. Pałac Franulowicz – Pepak, muzeum miejskie, piętnastowieczny kościół św. Iwana i ruiny klasztoru benedyktynów to wszystko, na co mogą liczyć. W pobliżu miasta znajduje się pradawna jaskinia Vela Szpija.

Czwarte miejsce na liście najpopularniejszych kurortów chorwackich należy do Sweti Filip i Jakov. Wbrew pozorom nie są to dwa miasta, tylko jedno, a swoją nazwę zawdzięcza apostołom, świętemu Filipowi i świętemu Jakubowi, patronom kościoła wzniesionego w piętnastym wieku. Turyści udający się do Sweti Filip i Jakov mogą liczyć na ciszę i spokój. Nie ma tu wielkomiejskiego zgiełku. Baza turystyczna to głównie domki, kwatery prywatne i hotele. Mieszkańcy Sweti Filip i Jakov trudnią się głównie rolnictwem, ogrodnictwem i uprawią winorośli. Niestety nie można wylegiwać się na piachu. Plaża jest wybetonowana, do morza wchodzi się po schodkach.

Miejsce trzecie należy do miasta Umag położonego na wyspie Istria. Czyste plaże są zachętą przede wszystkim dla rodzin z dziećmi, w mieście jest aż 10 plaż, które zasłużyły na „Błękitną Flagę”, wyróżnienie nadawane tylko najczystszym plażom. Do dyspozycji turystów jest wiele hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych oraz kempingów. Będąc w Umag, trzeba koniecznie udać się do starej części miasta, piętnastowieczna starówka zachwyca niepowtarzalną architekturą i klimatem. Niestety zniszczenia wojenne sprawiły, że spora część zabytków została zastąpiona nowoczesną architekturą. W centrum miasta nie brak barów, kafejek, restauracji i pubów, oraz sklepów z pamiątkami. Na uwagę zasługuje także marina jachtowa, gdzie można podziwiać luksusowe jachty śródziemnomorskie. Umag to dobra lokalizacja dla osób, które lubią podziwiać zachód słońca nad morzem.

Drugie miejsce na liście ulubionych przez Polaków chorwackich kurortów należy do miasta Makarska. Idealne miejsce dla ludzi, którzy najlepiej odpoczywają w turystycznym zgiełku. Zatłoczone plaże, pełne bary, restauracje, puby i kawiarnie, mnogość sklepów i hoteli to wizytówka Makarskiej. Do dyspozycji turystów są też kwatery prywatne i pensjonaty. Wieczorem większość turystów i mieszkańców wybiera się na spacer bulwarami porośniętymi palmami. Kamienista plaża w dużej części jest wybetonowana. Warto odwiedzić klasztor franciszkański i znajdującą się obok galerię, gdzie można podziwiać niesamowity zbiór muszli morskich. Makarska to nie tylko ulubiony kierunek Polaków. W sezonie można tam spotkać turystów, głównie młodzież, z całego świata.

Triumfatorem w tym zestawieniu jest Poreč – miasto pełne zabytków, z doskonałą bazą hotelowo-gastronomiczną oraz z przepiękną morską plażą. Aż trudno uwierzyć, że miasto liczące zaledwie jedenaście tysięcy mieszkańców odwiedza rocznie blisko milion turystów. Najcenniejszym zabytkiem w Poreciu jest zbudowana w szóstym wieku bazylika Eufrazijeva. Nie można nie zobaczyć piętnastowiecznej Wieży Północnej, pochodzącej z tego samego okresu świątyni Neptuna. Niedaleko miasta znajdują się malownicze groty, można zapuścić się aż sto metrów w ich głąb. Plaże są kamieniste, ale dobrze przygotowane na przyjęcie turystów, można oddawać się zarówno kąpielom słonecznym, jak i wodnym. Główna ulica miasta, czyli ulica Decumanusa przyciąga architekturą, klimatycznymi kafejkami i sklepami z pamiątkami. Jest swoistą wizytówką Poreciu.

Do Chorwacji można jechać własnym samochodem lub wybrać wycieczkę samolotem z biurem podróży. W tym drugim przypadku w pakiecie dostaniemy nie tylko przelot, ale także zakwaterowanie i wyżywienie. Tę drugą opcję najczęściej wybierają ludzie w średnim wieku oraz rodziny z dziećmi. Młodzież stawia na własny transport i lokalne kempingi. Niemniej jednak jedni i drudzy wracają z Chorwacji tak samo zadowoleni. Często już po powrocie planują kolejny wypad nad Adriatyk.

Inne w tej kategorii:

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Julia
2017-05-26 15:01:29

Od niedawna pracuję w nowej firmie i nie dostanę urlopu na wakacje, więc postanowiłam wysłać córkę na obóz wakacyjny do Makarskiej z kochamwakacje.pl. Pozna nowe osoby, odpocznie, no i kawałek świata zobaczy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
binia
2017-05-12 09:00:33

my bardzo lubimy jeździć w okolice Splitu, w tym roku znaleźliśmy niedrogie kwatery na BookAparcie i pewnie skoczymy na tydzień pod koniec lipca :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz