HENNOWE BRZUSZKI

Coraz większą popularnością cieszy się ozdabianie na różne sposoby ciążowych brzuszków. Jednym z nich jest malowanie ich henną.

henna

Zdobienie ciała ciężarnych kobiet malowidłami wykonanymi henną to tradycja celebrowana w Indiach, Afryce (m.in. w Maroko, Sudanie, Kenii), Azji Południowo-Wschodniej oraz na Bliskim Wschodzie.

Na przykład w Radżastanie w Indiach ta piękna ceremonia odbywa się w ósmym miesiącu ciąży. Kobieta bierze udział w rytuale zwanym Athawansa. Ciężarna nacierana jest olejkami, kąpana w perfumowanej wodzie, a następnie malowana henną. Przywdziewa nowe ubrania i piękne ozdoby. Rodzina i przyjaciele przynoszą jej w darze słodycze, owoce raz kokosy.

Uroczystość ta ma na celu uprzyjemnienie kobiecie oczekiwania na dziecko i dodanie jej sił na czas, który kończy się ofiarowaniem nowego życia. Rytuał ten ma przynieść również oczyszczenie oraz błogosławieństwo.

Następnie po raz kolejny ciężarna zdobiona jest henną na kilka dni przed porodem oraz po porodzie. Dziesięć dni po rozwiązaniu nakładane są na jej ciało (także na stopy i dłonie) za pomocą henny symbole solarne, co symbolizuje przedstawienie matki i jej dziecka społeczeństwu oraz słońcu. Ma to sprzyjać otrzymaniu przychylności i błogosławieństwa bóstw słonecznych.

W krajach, w których stosuje się ten zabieg, wierzy się, że zapobiega on stanom depresyjnym po porodzie, dodaje sił na czas rozwiązania i po nim, a także chroni przed „złym okiem”.

Nakładanie henny jest bardzo relaksujące. Wycisza i wprawia w dobry nastrój. Podczas malowania brzuszka henną kobieta zmuszona jest do tego, by się wyciszyć i odpocząć. Sesja trwa około 3 godziny (wybór wzoru, malowanie, wyschnięcie henny).

Popularne są wzory kwiatowe, mandale, lotos, drzewo życia, ale wszystko zależy od fantazji przyszłej mamy.

Zdobienie brzuszka henną to taki miły flirt dobrej zabawy i tradycji orientu. To urokliwy sposób na podkreślenie i uwiecznienie, np. na zdjęciach, zmian zachodzących w ciele ciężarnej kobiety. Można połączyć malowanie brzuszka henną z imprezą baby shower.

W Polsce są osoby, które potrafią ozdabiać ciało w ten sposób, jednocześnie dysponując wystarczającą wiedzą, by zabieg był w pełni bezpieczny dla mamy i maleństwa (np. dobór odpowiedniej henny, powinno się bowiem unikać czarnej, ze względu na szkodliwe dla ciężarnej substancje chemiczne w niej zawarte). A oprócz tego, że henna upiększa, jest po prostu zdrowa dla skóry - posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicznie.

Podobają Wam się "hennowe brzuszki"? Obejrzyjcie naszą galerię zdjęć.

____________________________________

Więcej na temat malowania henną brzuszka w ciąży dowiecie się na Mehendi Masala. Na stronie tej ogłoszony został także konkurs, w którym może zechcecie wziąc udział, drogie Mamy? Do wygrania malowanie brzuszka henną i profesjonalna, "brzuszkowa" sesja zdjęciowa.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz