5 FAKTÓW na temat suplementacji folianów

Jak pokazują najnowsze dane statystyczne, tylko 58% kobiet suplementuje foliany zgodnie z zaleceniami ekspertów.

ciąża

Eksperci nie mają wątpliwości – foliany są niezbędne dla zachowania zdrowia, a ponieważ nasz organizm sam nie potrafi ich wytwarzać, trzeba uwzględniać je w diecie bądź suplementować. Przyjmowanie folianów w postaci tabletek z kwasem foliowym w okresie ciąży od dawna zalecane jest jako kluczowy element pierwotnej profilaktyki wrodzonej wady cewy nerwowej u dzieci. Niestety z badań wynika, że nawet połowa Polek może mieć problem wchłanianiem tego składnika. Według najnowszego stanowiska ekspertów, zasadne jest stosowanie złożonego źródła folianów, charakteryzującego się większą biodostępnością dla naszego organizmu.

Foliany, czyli związki organiczne zaliczane do witamin z grupy B, pełnią niezwykle ważną rolę w rozwoju naszego układu nerwowego i krwiotwórczego. Biorą udział w podziałach komórkowych, ich prawidłowym funkcjonowaniu i w ekspresji genów.

Ponieważ foliany mają szczególne znaczenie dla rozwijającego się organizmu, przyszłe mamy nie powinny dopuszczać do sytuacji ich niedoboru. Jednocześnie, ze względu na większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, kobiety w ciąży są szczególnie narażone na deficyt tego składnika.

Przyczyny niedoboru folianów w organizmie:

- zwiększone zapotrzebowanie w okresie ciąży i karmienia piersią,

- niedostateczna podaż w diecie,

- ograniczone wchłanianie,

- przyjmowanie niektórych leków, zaburzających jego metabolizm w organizmie.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz