500 plus przestało działać? W Polsce znów rodzi się mniej dzieci

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w tym roku rodzi się mniej dzieci niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

500 plus i dzieci

Po wprowadzeniu w kwietniu 2016 r. programu Rodzina 500 plus można było zauważyć szybki wzrost liczby urodzeń. Cały rok 2017 był pod tym względem jeszcze lepszy – pierwszy raz od siedmiu lat w ciągu dwunastu miesięcy urodziło się w Polsce ponad 400 tys. dzieci.

Teraz jednak wygląda to tak, jakby efekt związany z 500 plus zaczynał wygasać. Już pod koniec 2017 r. liczba urodzeń przestała rosnąć, a obecnie zaczęła spadać. Zgodnie z opublikowanymi przez GUS informacjami, w pierwszych trzech miesiącach tego roku urodziło się 96 tys. dzieci. To o 4 tys. mniej niż w I kwartale ubiegłego roku.

Już w grudniu 2017 r.  widać było spadek liczby urodzeń, których było o ponad 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Styczeń jednak wyglądał lepiej - w pierwszym miesiącu tego roku urodziło się o ponad 2 proc. więcej dzieci niż przed rokiem. Ale to był ostatni miesiąc wzrostu.

W lutym spadek liczby urodzeń wyniósł  7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., a marzec pokazał spadek o blisko 8 proc.

W efekcie liczba urodzeń liczona za ostatnie 12 miesięcy, czyli od kwietnia 2017 r. do marca 2018 r. spadła poniżej 400 tys.

Część ekonomistów i demografów uważa, że program 500 plus może tylko przyspieszać decyzje o posiadaniu dziecka tych par, które i tak to planowały, natomiast nie jest w stanie zachęcić do posiadania dzieci tych osób, które tego nie planowały. Dlatego wszyscy ci, którzy przesunęli decyzję o potomstwie w przód, mogą poprawić dane statystyczne o liczbie urodzeń, ale jest to efekt tylko jednorazowy, który po kilkunastu miesiącach zaczyna wygasać.

TW

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

TRTRTR
2018-04-30 13:23:53

E, chyba nie. Wynik za marzec jest tylko wstępny. Na zgłoszenie urodzenia dziecka rodzice mają 21 dni, zresztą licząc od daty wystawienia karty przez szpital, który ma na to jeszcze trzy dni. Pewnie się jeszcze okaże, że w marcu było o tysiąc urodzeń więcej, albo o dwa. Skądinąd liczba urodzeń będzie spadać, bo rzeczywiście będzie mniej kobiet w stosownych przedziałach wiekowych. No ale chyba naprawdę nikt nie sądził, że od wprowadzenia programu 500+ zrobi się nagle o ... 10 więcej kobiet w wieku np. 28 lat. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz