500 plus – zadziwiający efekt!

Czy efekt programu 500 plus w postaci dezaktywizacji zawodowej kobiet oznacza, że rezygnujące z pracy zajmują się lepiej swoimi pociechami?

Dzieci 500 plus

Z badań Instytutu Badań Strukturalnych wynika, że to nie ilość czasu spędzanego w domu ma znaczenie, a świadomość kobiet w sprawach wychowawczych i wykształcenie.

- To nie jest też tak, że lepiej wykształcona osoba, która z jakichś powodów ląduje nagle w domu i nie ma pracy, przestaje się tym dzieckiem zajmować. Nasze badania pokazują, że argument, iż kobiety potrzebują wsparcia, aby zostać w domu i poświęcać się kształtowaniu potomstwa nie działa, bo to nie w samym czasie leży problem, a w świadomości i edukacji – wyjaśnia dr Iga Magda z IBS.

Można odwrócić pytanie: Czy kobiety, które nagle znajdą pracę, będą mniej uwagi poświęcały dziecku?

- To nieprawda, w szczególności, jeśli mówimy o kobietach lepiej wykształconych. Podkreślmy jednak przy tym, że w swoich badaniach nie uwzględnialiśmy czynności opiekuńczych, jak np. karmienie czy usypianie pociechy, a tylko skłonność do gier, czy zabaw edukacyjnych z dzieckiem, które krzewią w nim pewną wiedzę o świecie – podkreśla Iga Magda.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz