8 mln dzieci z in vitro. Spektakularne pomyłki

Jak podaje Międzynarodowy Komitet Monitorujący Technologie Reprodukcyjne, dzięki metodzie in vitro w ciągu 40 lat urodziło się już 8 mln dzieci. W tym czasie zdarzyło się też kilka pomyłek.

Dziecko

Zapłodnienie pozaustrojowe in vitro polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym. Zapłodnione komórki jajowe stają się zarodkami, które można umieścić w kobiecej macicy, gdzie mogą rozwinąć się w płód.

Pierwsze na świecie dziecko w drodze zapłodnienia in vitro przyszło na świat w 1978 r. W medycynie metoda zaliczana jest do technik rozrodu wspomaganego medycznie i technik leczenia niepłodności – skutecznego przeciwdziałania niepłodności niezależnie od jej przyczyny. W USA in vitro jest niezwykle popularne - blisko 100 proc. wspomaganych rozrodów dokonuje się przy użyciu tej metody.

Tragiczne pomyłki

Do zatrważającej pomyłki doszło w Centrum Medycznym Uniwersytetu Utrecht w Holandii. Okazało się, że kobiety w nim leczone znalazły się w ciąży nie ze swoimi mężami. Między kwietniem 2015 r. a listopadem 2016 r. wystąpił poważny błąd proceduralny, w wyniku którego doszło do wymieszania plemników należących do jednej z leczonych par z komórkami jajowymi aż 26 innych.

Technik wykonywał zabieg różniący się od typowego zapłodnienia in vitro i za pomocą pipety wstrzykiwał spermę bezpośrednio do komórki jajowej. Centrum Medyczne stwierdziło, iż błędnie wykonywał zabieg - mimo że zmieniał za każdym razem pipetę, wykorzystywał tę samą gumową zatyczkę, dopóki nie znalazł na niej śladów innej spermy. Pomyłka dotyczyła 26 par znajdujących się w tym okresie w klinice.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz