Ciężarne nie boją się sięgać po alkohol

Aż 16 proc. Europejek pije alkohol w ciąży!

FAS

Dane dotyczące picia alkoholu przez ciężarne nie są kompletne, ale skrawki danych są przerażające. Najczęściej piją Irlandki i Brytyjki, najwięcej alkoholu spożywają Włoszki. Co najmniej jedna czwarta ciężarnych Polek, która przyznaje się do picia alkoholu wypija nie mniej niż jedno "małe piwo" w miesiącu.

Próbę sprawdzenia skali problemu podjęli Skandynawowie. Badacze z Uniwersytetu w Goteborgu stworzyli kwestionariusz zawierający różne pytania dotyczące ciąży, wieku, wykształcenia, a także innych używek. Do wypełnienia ankiety zachęcano internautki - ciężarne i młode mamy z 11 krajów Europy. W sumie na wszystkie pytania badaczy odpowiedziało 7905 kobiet z Wielkiej Brytanii, Rosji, Szwajcarii, Serbii, Włoch, Finlandii, Chorwacji, Francji, Polski, Szwecji i Norwegii.

Wyjściowym pytaniem było: Czy piłaś jakikolwiek alkohol, po tym, jak dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Przy odpowiedzi twierdzącej internautka otrzymywała zestaw kolejnych pytań. Badacze dopytali, jak często kobieta spożywała alkohol i w jakich ilościach. Uzyskane wyniki były dość zaskakujące.

Jak się okazuje, najczęściej w ciąży piją Brytyjki (28,5%), zaraz po nich są Rosjanki (26,5%) i Szwajcarki (20,9%). Najrzadziej natomiast piją Norweżki (4,1%), Szwedki (7,2%) i Polki (9,7%). Uśredniając, w Europie po alkohol sięga 16% ciężarnych, a 38,9% z nich pije co najmniej jedną jednostkę alkoholu na miesiąc (co odpowiada około 12 gramom 100% alkoholu, czyli małej puszce lub butelce (330 ml) piwa albo cydru, szklaneczce (120 ml) wina lub jednemu szotowi (40 ml) wódki czy likieru).

Włoszki piją najwięcej - 18,2% respondentek piło nadal alkohol po tym, jak się dowiedziało, że jest w ciąży. Aż 7,8% pijących ciężarnych spożywa więcej niż 2 jednostki alkoholu tygodniowo, 18,1% – 1-2 jednostki tygodniowo. Po zsumowaniu danych okazało się, że co najmniej jedną jednostkę alkoholu miesięcznie wypija aż 56,6% Włoszek!

Najczęściej po alkohol sięgają panie starsze, które ukończyły przynajmniej szkołę średnią.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz