Antybiotyki w ciąży i podczas kamienia piersią

Każda mama obawia się, że zachoruje i będzie musiała brać leki.

antybiotyki w ciąży

Nowe badania wykazały, że stosowanie antybiotyków przez ciężarną lub kobietę karmiącą piersią może wpłynąć na maluszka. McMaster Brain and Body Institute w Kanadzie opublikował wyniki swoich obserwacji. Badacze sprawdzili, jak działały niskie dawki penicyliny na ciężarne i karmiące myszy, a także na ich dzieci. Ich odkrycie jest bardzo ciekawe. U małych, które miały styczność z antybiotykiem zaobserwowano zachowania agresywne i spadek interakcji społecznych. Co ciekawsze inne badania wykazały, że dzieci, które miały styczność z antybiotykiem "za pośrednictwem " swej mamy często są mniej lękliwe, a tym samym podejmują bardzo niebezpieczne decyzje.

Naukowcy sprawdzili także jaki wpływ mają na dzieci antybiotyki, w sytuacji, gdy matka przyjmuje probiotyki. Okazało się, że objawy były miej nasilone.

- Badania są przeprowadzone na myszach pokazują, jakie mogą być długofalowe efekty podawania antybiotyków ciężarnym i karmiących piersią. Nasze wyniki sugerują także, że probiotyk może niwelować szkodliwe działanie penicyliny - mówi dr John Bienenstock, autor badania. Bienenstock zwraca także uwagę, że nie tylko chodzi o antybiotyki przepisane przez lekarza, ale i o niektóre produkty mięsne, które mogą zawierać antybiotyki.

Wcześniejsze badania przeprowadzone w 2014 roku przez NYU Langone Medical Center wykazały, że stosowania antybiotyków w ciąży lub podczas kamienia piersią może prowadzić do otyłości u dziecka, a także zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń metabolicznych.

Przeciwbólowe, na przeziębienie, uspokajające, na alergie... jakie leki można przyjmować w ciąży? Więcej >>>

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz