Stosowanie tych leków zwiększa ryzyko urodzenia autystycznego dziecka

Nowe badania wykazały, że ryzyko jest większe aż o 81 procent!

depresja w ciąży

Francuscy badacze przyjrzeli się wynikom sześciu różnych badań dotyczących 117 737 osób. Okazało się, że prawie 15% kobiet doświadcza depresji w ciąży. Jak takie leki wpływają na maluszka? Jak wynika z przeglądu badań, stosowanie leków antydepresyjnych przed i w czasie ciąży może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia autyzmu u dziecka. W przypadku pań, które stosowały antydepresanty w ciąży, ryzyko wystąpienia autyzmu było wyższe o 81%, a w przypadku pań, które antydepresanty stosowały przed zajściem w ciążę, prawdopodobieństwo to wyniosło 77%.

Naukowcy zaznaczają też, że stosowanie antydepresantów w ostatnich latach przez kobiety w wieku rozrodczym jest powszechniejsze. Specjaliści zaznaczają jednak, że kobiety w ciąży nie powinny przerywać terapii antydepresantami.

Depresja przedporodowa w ciąży. Więcej >>>

Nalegamy, aby ludzie nie wyciągali pochopnych wniosków na temat tego badania, które łączy wnioski z poprzednich analiz. [...] Każda matka, która ma wątpliwości odnośnie stosowanej metody leczenia depresję, powinna omówić je z lekarzem - mówi Carol Povey z Centrum Autyzmu przy Narodowym Towarzystwie Autyzmu w Wielkiej Brytanii. Wiadomo już dziś, że kobiety z nieleczoną depresją oprócz konsekwencji związanych z samą depresją, obarczone są również większym ryzykiem powikłań, w tym cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz