Badanie przyczyn poronienia - od czego zacząć?

Jak znaleźć przyczynę poronienia i czy to w ogóle potrzebne?

Z medycznego punktu widzenia badania po poronieniu najlepiej rozpocząć od badania płodu. Jeśli przyczyną poronienia była jego wada genetyczna, inne badania niczego nie wykażą – a ty narazisz się na dodatkowe wydatki i zbędny stres. Według statystyk nawet 70 % przypadków poronień powodują właśnie nieprawidłowości genetyczne. Najłatwiej wykazać je badając płód oraz kariotyp rodziców.

Gdzie szukać przyczyny poronienia?

Najpierw wyklucz najczęstsze przyczyny poronienia. Chodzi o tzw. aberracje chromosomowe, które mogą zostać wykryte tylko w badaniu poronionego płodu. Testy (takie jak badanie metodą QF-PCR) polegają na sprawdzeniu płodu pod kątem zmian w konkretnych chromosomach, w których najczęściej dochodzi do błędów powodujących poronienie. Są one związane z nieprawidłową budową chromosomów lub ich niewłaściwą liczbą (przede wszystkim trisomią, czyli występowaniem dodatkowego, trzeciego chromosomu w jednej z par). Wykrywa się w ten sposób m.in. zespoły Downa, Edwardsa, Patau’a czy Turnera – a więc trisomie, które często uniemożliwiają utrzymanie ciąży . Dla przykładu zespół Turnera powodujący poronienie wykrywany jest prawie 20 % poronionych zarodków.

Jak zlecić badanie płodu?

Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednie zabezpieczenie materiału poronnego. Może się tym zająć lekarz podczas zabiegu łyżeczkowania (oczyszczania macicy). Wtedy najpewniej otrzymasz go od razu po zabiegu lub po wstępnym badaniu histopatologicznym w formie bloczków parafinowych. Jakość próbki jest bardzo istotna dla badań genetycznych, dlatego najlepiej bezpośrednio przed zabiegiem poprosić lekarza o zabezpieczenie fragmentu kosmówki lub przypemopwinowych fragmentów łożyska. W przypadku poronienia w domu należy samodzielnie zabezpieczyć próbkę –umieszczając ją w jałowym pojemniku wypełnionym solą fizjologiczną. Zabezpieczony materiał należy przesłać do wybranej placówki wraz ze swoim wymazem z policzka oraz wypełnionym formularzem zlecenia badania. Laboratorium najpierw upewni się, że jakość próbki pozwala na wykonanie testów, a następnie przeprowadzi badanie genetyczne. Pamiętaj, że po poronieniu powinnaś zgłosić się do szpitala. Jeżeli twoja ciąża nie była nigdzie zewidencjonowana zrób to koniecznie przed przesłaniem próbek!

Badanie płodu a prawo po poronieniu

Podczas genetycznego badania materiału poronnego możliwe jest także ustalenie płci płodu. Znając ją, będziesz mogła zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego i otrzymasz jego akt urodzenia z adnotacją, że urodziło się martwe. Ten dokument będzie ci potrzebny, jeśli zdecydujesz się pochować swoje dziecko i będziesz chciała ubiegać się o zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł. Na jego podstawie masz też prawo do otrzymania 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego. Rejestracja dziecka jest też istotna w przypadku ubiegania się o odszkodowanie.

W czym pomoże badanie kariotypu?

Badaniu kariotypu powinni się poddać oboje rodzice. Pomoże ono ustalić, czy któreś z was posiada zaburzenie związane z chromosomami – zdarza, że kariotyp rodziców jest zrównoważony, czyli nie mają oni żadnych klinicznych zaburzeń, ale w ich genach jest ukryty błąd, który może zostać przekazany dziecku. Przeważnie badanie kariotypu pozwala się jednak upewnić, że wada genetyczna zarodka była wynikiem przypadku (u zdrowych osób zdarzają się po prostu wadliwe komórki rozrodcze) i nie ma ryzyka, że w przyszłości powikłania ciąży się powtórzą.

Dlaczego warto wybrać badania genetyczne?

Aby uniknąć niepotrzebnych badań i oszczędzić sobie nerwów. Badania po poronieniu zwykle skupiają się na kobiecie. Sprawdza się m.in., czy nie posiada ona żadnej wady anatomicznej, która uniemożliwiałaby utrzymanie ciąży lub czy nie występują u niej zaburzenia hormonalne. Diagnostyka jest zwykle szeroka, więc długo trwa i może narazić cię na dodatkowe koszty bez gwarancji znalezienia przyczyny – bo genetyczną wadę zarodka można stwierdzić tylko na podstawie badania płodu.

Źródło: www.testDNA.pl

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz