Czy częste badanie USG w ciąży może zaszkodzić dziecku?

Badanie USG pozwala na kontrolowanie przebiegu ciąży i stanu rozwijającego się dziecka.

usg ciężarnej

Każda kobieta w ciąży powinna poddać się standardowemu badaniu USG przynajmniej trzy razy. Takie są wytyczne Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Dzięki temu badaniu, ginekolog przy użyciu specjalistycznej aparatury może ocenić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Standardowo badanie USG wykonuje się trzy razy podczas całej ciąży - między 11. a 14. tygodniem ciąży, 18. a 26. tygodniem ciąży oraz po 30 tygodniu ciąży.

Podczas pierwszego, standardowego badania, lekarz może ocenić przede wszystkim ryzyko chorób genetycznych, np. zespołu Downa. Bada wówczas przezierność karkową (NT, grubość karku fałdowego - więcej o symbolach z opisu USG przeczytasz TUTAJ >>>) oraz obecność parzystej kości nosowej. Podczas badania bliżej 14. tygodnia ciąży mamy często pytają też lekarza, czy widać już płeć dziecka. Niektórzy ginekolodzy mogą pokusić się o podpowiedzenie ciężarnej, czy spodziewa się chłopca, czy dziewczynki, ale by mieć pewność, lepiej poczekać do drugiego USG.

Podczas drugiego USG lekarz może szczegółowo określić budowę anatomiczną płodu, nie powinien mieć też problemów z rozpoznaniem płci dziecka. Wtedy też może wykluczyć większość wad genetycznych. Bada także dokładnie łożysko, na jego podstawie oceniając, czy nie ma na przykład ryzyka niedonoszenia ciąży. 

Na trzecie, standardowe USG czas jest po 30. tygodniu ciąży. Najego podstawie lekarz oceni, w jaki sposób urodzisz - naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, bowiem widzi, jak ułożony jest płód. Dokona także dokładnych pomiarów maluszka, oceni stan łożyska i ilość wód płodowych. Każde badanie USG to także wsłuchiwanie się w bicie serca maleństwa i pomiar jego tętna.

Niekiedy występuje konieczność wykonania USG częściej albo po prostu na życzenie pacjentki. Kobiety przychodzą niekiedy do lekarza tuż po wykonaniu testu ciążowego, a więc około 6. tygodnia ciąży. Wówczas lekarz może potwierdzić ciążę, sprawdzić, czy zarodek prawidłowo się zagnieździł oraz czy jest sam, czy może w towarzystwie innych zarodków, co zwiastuje ciążę mnogą. Oceni również, czy słychać bicie serca. Tak wczesne USG pozwala też wykryć ciążę pozamaciczną, która wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Coraz częściej lekarze wykonują USG w tak wczesnej ciąży z własnej woli.

W ciąży zagrożonej, ciąży bliźniaczej, przy schorzeniach takich jak cukrzyca ciężarnych czy nadciśnenie, lekarz może chcieć wykonywać USG nawet co 4 tygodnie lub częściej. Czy taka częstotliwość nie jest szkodliwa dla dziecka? Może słyszałaś, że USG jest szkodliwe, ale są to tylko pogłoski. Jeżeli lekarz uzna, że badanie jest niezbędne, należy poddawać się za każdym razem, gdy zaleca to lekarz prowadzący. Rola USG w wykrywaniu rozmaitych chorób płodu jest nieoceniona, a wiedza uzyskana w ten sposób pozwala na szybką reakcję - wiele z chorób, nawet tych towarzyszących wadom genetycznym, można leczyć prenatalnie, w tym wykonywać operacje w łonie matki. Z punktu widzenia medycznego i zdrowia dziecka, nie ma żadnych przeciwskazań, by wykonywać to badanie tak często, jak jest to konieczne.

Każda przyszła mama chciałaby zobaczyć swojego malucha tak dokładnie! [FILM] >>>

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-06-07 18:23:02

Badanie usg mialam wykonywane piec razy, oczywiscie urodzilam.wczesniaka z waga 1000 gram w 28 tygodniu ciazy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz