Bakterie mogą zapobiegać przedwczesnym porodom? Rewolucyjne wyniki badań!

Choć brzmi to niewiarygodnie, naukowcy zapewniają, że może to być skuteczna metoda.

wcześniak

Przedwczesnych porodów niestety jest nadal zbyt dużo. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko urodzone pomiędzy 22 a 37. tygodniem ciąży. Na sto dzieci co siódme rodzi się jako wcześniak. Każdy poród przed terminem to zagrożenie życia i zdrowia małego człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby podczas ciąży zrobić wszystko, aby ją donosić. Maluszki urodzone przed terminem wymagają specjalnej opieki i muszą "nadrabiać" zaległości w stosunku do dzieci urodzonych o czasie. Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, naukowcy poszukują metod, by ciąża trwała tyle ile powinna. A co jeśli udałoby się naukowcom zidentyfikować czynnik prowadzący do przedwczesnego porodu i na tej podstawie opracować metodę zapobiegania takim sytuacjom? Badacze z Uniwersytetu Pennsylvania oraz Uniwersytetu Maryland przyjrzeli się 2 000 ciężarnym. Podczas ciąży pobierali wymaz z pochwy trzykrotnie i analizowali dane. Okryli oni, że u kobiet, u których występowały pewne bakterie, ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu było niższe. Natomiast inny typ bakterii wiązał się ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego.

Czy zmiana bakterii występujących w szyjce macicy może obniżyć ryzyko przedwczesnego porodu? Wyniki te są dość nieoczekiwane, gdyż do tej pory zakładano, że ryzyko przedwczesnego porodu "zaczyna się " w macicy. Wyniki tych badan to przede wszystkim zamiana sposobu myślenia o przedwczesnych porodach. Do tej pory nie było wiarygodnych badań, które oceniałyby ryzyko przedwczesnego porodu. Powyższe wyniki mogą być rewolucyjne.

- Bardzo cieszymy się, że odnotowaliśmy znaczne różnice w obrazie drobnoustrojów w okresie wczesnej ciąży, które ostatecznie mają wpływ na przedwczesny poród - powiedział doktor Michal Elovitz, nadzorujący badania. - Różne bakterie wiązały się z różnym terminem porodu. Jeśli nasze badania się potwierdzą, może to oznaczać, że umieszczenie odpowiednich bakterii w pochwie może być skuteczną terapią zapobiegającą porodom przedwczesnym.

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz