Każdy z nas mógł mieć bliźniacze rodzeństwo

Jest dość duża szansa, że w życiu płodowym mogliśmy mieć siostrę lub brata.

blizniacze rodzenstwo

Jak informuje prof. Witold Malinowski, ginekolog i ekspert problematyki ciąż wielopłodowych, naukowcy obliczyli, że co szósty z nas w pierwszych tygodniach życia płodowego miał bliźniacze rodzeństwo.

Co się więc stało, że w większości przypadków doszło do porodu tylko jednego dziecka? Nastąpił przed 12 tygodniem ciąży zgon wewnątrzmaciczny i mamy do czynienia z tzw. zespołem zanikającego bliźnięcia (VTS - vanishing twin syndrome). Jeden z embrionów wówczas stopniowo zanika, co można zaobserwować w kolejnych badaniach USG. Zostaje on wchłonięty przez organizm matczyny lub współbliźnięcia.

Jeśli w życiu płodowym występuje bliźniacze rodzeństwo i jest to ciąża dwuzygotyczna, czyli dwujajowa (jest ich najwięcej) lub jednojajowa dwukosmówkowa - drugiemu dziecku nic nie zagraża. Natomiast w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej, czyli takiej, w której płody mają wspólne łożysko, istnieje wysokie niebezpieczeństwo dla drugiego z bliźniąt. Ponadto, u połowy dzieci, którym udało się przeżyć, rozpoznaje się uszkodzenia układu nerwowego.

Naukowcy badający ten problem doszli do zaskakujących wniosków. Skonstatowali, że w ostatnich latach coraz szersze i bardziej skuteczne stosowanie metod sztucznego zapłodnienia oraz hormonalnej terapii niepłodności spowodowało wzrost odsetka ciąż bliźniaczych o 50 proc., trojaczych - o 700 proc i jeszcze większy wzrost ciąż o wyższej krotności. Sztuczne metody prokreacji doprowadziły do powstania nowego, wcześniej nieznanego rodzaju ciąży – jatrogennej ciąży wielopłodowej. Badacze wysuwają przypuszczenia, że w 2050 r, co druga ciąża będzie wielopłodowa.

- Czeka nas zatem epidemia ciąż wielopłodowych, zagrożonych bardzo wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań dla ciężarnej, jej płodów i noworodków – zadają pytanie lekarze.

Tomasz Wolf

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz