Bliźnięta syjamskie

Wadliwy podział zapłodnionej komórki. Poronienie we wczesnej ciąży lub śmierć w czasie porodu. Nie wszystkim bliźniętom syjamskim udaje się przeżyć. Dlaczego dzieci rodzą się zrośnięte?

bliźnięta

Błąd genetyczny

Problem zaczyna się na samym początku. Bliźniaki syjamskie pojawiają się, gdy zapłodniona komórka jajowa nie dzieli się prawidłowo. Bliźnięta te są zawsze bliźniętami jednojajowymi. Powstają, kiedy zapłodniona komórka jajowa dzieli się z opóźnieniem, czyli po 13. dniu od połączenia z plemnikiem. Dwie identyczne grupy komórek nie dzielą się całkowicie. W ogóle im później zaczyna się proces dzielenia, tym więcej wspólnych organów mają bliźnięta syjamskie.

Małe szanse na przeżycie

Natura sama próbuje naprawić błąd genetyczny nieprawidłowego podziału. Dlatego następuje tak dużo poronień i martwych porodów bliźniąt syjamskich, to od 40 do 86%. Nie można dokładnie oszacować liczny. Tam, gdzie wady genetyczne wstępują najczęściej, czyli w Indiach i Afryce, nikt nie prowadzi takich statystyk. W Europie prawdopodobieństwo ciąży, w której rozwiną się bliźnięta syjamskie, wynosi 1:33 000. Przeżywa 1 para syjamska na 100 tyś. urodzin. Po porodzie specjaliści szacują szanse na rozdzielenie. Operacje są skomplikowane, a szanse na przeżycie zależą od tego, czy bliźniaki mają odpowiednią ilość organów wewnętrznych. Wiele bliźniąt syjamskich żyje bez operacji rozłączenia.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz