Nie lekceważ objawów tej choroby! Cholestaza ciążowa

Swędzi Cię skóra i uważasz, że to normalne? Sprawdź, czym jest cholestaza ciążowa!

ciąża

Cholestaza ciężarnych to choroba występująca wyłącznie w ciąży. Ciąża z cholestazą to ciąża zagrożona! Od momentu wykrycia cholestazy ciążowej taką ciążę należy objąć szczególnym nadzorem, w przeciwnym razie może się to bardzo źle skończyć.

Co to jest cholestaza ciążowa?

Cholestaza ciążowa to zaburzenie funkcjonowania wątroby polegające na zastoju żółci w wątrobie. Przyczyną cholestazy ciążowej jest nadwrażliwość na hormony płciowe – estrogeny i progesteron, wytwarzane w dużych ilościach w czasie ciąży.

Ponieważ maksymalne stężenie estrogenów występuje w III trymestrze ciąży, u 80 proc. pacjentek objawy cholestazy pojawiają się ok. 30. tygodnia ciąży, ale mogą pojawić się i przed 25. tygodniem.. 

Czym grozi cholestaza w ciąży?

Dla samej kobiety cholestaza nie jest groźna, lecz zagrożenie dla dziecka jest bardzo duże. Dzieci kobiet z cholestazą rodzą się mniejsze, często porody następują przedwcześnie, a nierzadko dochodzi do obumarcia płoduDlatego ciąża z cholestazą jest ciążą zagrożoną i od chwili wykrycia choroby taką ciążę należy objąć szczególnym nadzorem.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz