Choroby szczególnie groźne w ciąży

Każda przyszła mama powinna unikać wszelkich chorób. Niektóre z nich w są szczególnie niebezpieczne, gdy spodziewasz się dziecka.

choroby w ciąży

Przez dziewięć miesięcy organizm matki i rozwijające się maleństwo są ze sobą nierozerwalnie związane. Dlatego tak ważne jest, byś była w jak najlepszej kondycji i jeszcze przed ciążą zadbała o odporność. Dowiedz się, które choroby szczególnie mogą zagrozić dziecku i co możesz zrobić, by uniknąć zakażenia.

Toksoplazmoza w ciąży

Choroba przebiega najczęściej bezobjawowo lub łagodnie i przypomina przeziębienie. Wiele kobiet przeszło tę chorobę przed ciążą i ma we krwi przeciwciała przeciwko toksoplazmie. Dzięki nim kobieta drugi raz nie zachoruje. Jednak gdy kobieta zachoruje podczas ciąży poraz pierwszy, może to mieć poważne następstwa. W najgorszym przypadku może dojść nawet do śmierci malucha czy powstania wad wrodzonych, a także opóźnienia w rozwoju. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt z surowym mięsem, warzywami, owocami lub z odchodami kota.

Toksoplazmoza nie daje najczęściej żadnych objawów, można ją wykryć dzięki badaniu krwi matki. Najlepiej w trakcie ciąży unikać kontaktu z surowym mięsem, dokładnie myć owoce i warzywa, pamiętać o myciu rąk. Jeśli masz kota, niech ktoś inny czyści kuwetę lub rób to w rękawicach.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz