Ciąża a osobowość dziecka

Mogłoby się wydawać, że dziecko rodzi się i jest jak niezapisana karta. Obecnie wiemy, że to nieprawda - już w życiu prenatalnym kształtuje się emocjonalność człowieka. Co na to wpływa?

ciąża

Z psychologii prenatalnej

Wiemy, że ciąża jest bardzo ważnym okresem w rozwoju fizycznym dziecka. Wiemy też, że to szczególny czas rozwoju intelektualnego, dlatego niejedna przyszła mama chętnie słucha muzyki klasycznej, zwłaszcza Mozarta. Doktor psychologii, Dorota Kornas-Biela, pisze w „Psychologii rozwoju człowieka”: „Okres rozwoju prenatalnego stanowi integralną część naszego życia. Doświadczenia tego okresu wpływają na to, jak później spostrzegamy świat, jak myślimy, uczymy się, reagujemy emocjonalnie, śnimy, jaki jest nasz biorytm lub dominujące samopoczucie”. Teza ta podparta jest wieloma badaniami.

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2015-04-26 12:36:10

re: Ciąża a osobowość dziecka

Pomiędzy dzieckiem bardzo oczekiwanym a niechcianym (przeznaczonym do adopcji) jest jeszcze miejsce na dziecko z "wpadki", na które rodzice się decydują pomimo niekorzystnych warunków - i tu okazji do stresu jest zatrzęsienie, zwłaszcza że otoczenie (zarówno rodzinne, jak i zawodowe) nie ułatwia życia kobietom. Dlatego powinno się robić w Polsce więcej, aby ograniczyć ilość "wpadek" i ułatwić życie przyszłym matkom...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
nalesnik
2015-04-25 22:55:00

re: Ciąża a osobowość dziecka

brzuszek, dzięciątko,pokoik i znowu brzuszek. Do porzygania. A mógłby być całkiem ok artykuł.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Lena
2015-04-26 01:07:35

Zgadza się, jakby przyszła matka nagle sama stawała się dzieckiem, do którego trzeba szczebiotać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz