CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Kiedy spodziewać się pierwszych ruchów dziecka?

Każdy kolejny tydzień ciąży dostarcza przyszłej mamie wielu wzruszeń. Najpierw widzi zarys maluszka na monitorze USG, potem słyszy bicie jego serca, a w końcu zaczyna odczuwać także jego ruchy. Kiedy dzieje się to po raz pierwszy?

ciąża

Kiedy dziecko zacznie się ruszać?

Już około siódmego tygodnia ciąży maluch pozwala sobie na pierwsze wygibasy. Nie są to jednak piruety, skłony czy podskoki, ponieważ dzidziuś jest jeszcze na to za mały - ma zaledwie centymetr. Nie nastawiaj się zatem, że cokolwiek poczujesz. Upłynie jeszcze sporo czasu zanim pierwsze ruchy twojego dziecka będą dla ciebie odczuwalne. Ile dokładnie?

Jeśli masz zostać mamą po raz pierwszy, prawdopodobnie poczujesz pierwsze kopnięcia i kuksańce swojego malucha około 20. tygodnia ciąży. Gdy spodziewasz się właśnie kolejnej pociechy, może stać się to znacznie wcześniej – między 14. a 18. tygodniem ciąży.

Na początku ruchy dziecka są bardzo delikatne. Dopiero około piątego miesiąca ciąży staną się mocniejsze i bardziej regularne. Pod koniec II trymestru wyraźnie poczujesz, jak twój maluszek kopie, przemieszcza się, a nawet robi fikołki. Jeśli jednak masz nadwagę, możesz odczuwać kuksańce dziecka mniej wyraźnie niż kobiety szczupłe.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz