CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Problemy z łożyskiem

Są trzy rodzaje problemów, jakie mogą wystąpić ze strony łożyska podczas ciąży. W jakim stopniu stany te zagrażają dziecku?

ciąża

Łożysko przodujące

Przypadek 1 na 200 ciąż. Wykrywa się je podczas rutynowgo badania USG, we wczesnym okresie ciąży. Co to oznacza, że łożysko jest przodujące? Oznacza to, że rozwija się ono w niewłaściwym miejscu i całkowicie lub częściowo zakrywa szyjkę macicy, bo jest położone zbyt nisko. Niekiedy łożysko przodujące, wraz z rozwojem ciąży, dzięki czystej fizjologii, ale także pozytywnemu nastawieniu oczekującej mamy, może  zmienić swoje położenie i przemieścić się w górę. Jeśli jednak nic nie zmieni się w jego położeniu do końca ciąży, wówczas niemożliwy będzie poród przez pochwę i lekarz podejmie decyzję o cesarskim cięciu.

Kiedy łożysko przodujące zagraża ciąży?

Dzieje się tak wówczas, gdy pozostawione jest ono bez żadnej kontroli. Wówczas kobieta krwawi i skutkuje to ryzykiem przedwczesnego porodu. Jednak lekarza, wiedząc, co dzieje się z Twoim łożyskiem, zaleci Ci leżenie lub ograniczenie aktywności, aby właśnie takiego ryzyka uniknąć. Zatem ważne jest dla każdej mamy, która spodziewa się dziecka, aby była od początku ciąży pod fachową opieką lekarską, a także by ściśle trzymała się zaleceń lekarza prowadzącego ciążę.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Pacjent
2014-12-09 18:26:19

re: CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Problemy z łożyskiem

lekarz

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz