Ciąża bliźniacza – podwójne szczęście czy podwójne zmartwienie?

Obejrzyj śliczne zdjęcia dwojaczków i przeczytaj, dlaczego ciąża mnoga to podwójny przywilej, ale też powód do podwojenia środków ostrożności.

twins

Lekarze przekonują nas, że ciąża nie jest chorobą. Dlatego zachęcają kobiety oczekujące dziecka do większej ostrożności i troski o siebie, ale nie do radykalnej zmiany trybu życia. Jednak kiedy okazuje się, że w twoim brzuszku zamiast jednego maleństwa znajdują się bliźniaki, wtedy każdy specjalista przyznaje, że jesteś podwójnie uprzywilejowaną mamą, ale też i podwójnie zagrożoną. Dlatego tym wypadku szczególnie należy zadbać o zdrowie twoje i pociech. 

Ciąża bliźniacza, tak jak każda ciąża mnoga czyli również taka, z której urodzą się trojaczki, czworaczki i tak dalej, jest uznawana przez lekarzy za ciążę wysokiego ryzyka. Nie oznacza to jednak, że musi być ona powodem do zmartwień. Odpowiednio poprowadzona powinna przebiec tak samo bezproblemowo, jak pojedyncza.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

monika
2014-09-13 12:51:35

re: Ciąża bliźniacza – podwójne szczęście czy podwójne zmartwienie?

Mam wielki szacunek dla mam mających więcej niż jednego noworodka naraz- mam 2 synów ale z pojedynczych ciąż i były momenty kiedy miałam naprawdę dość. Ukłon dla Was mamusie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mamusia
2014-09-11 18:27:44

re: Ciąża bliźniacza – podwójne szczęście czy podwójne zmartwienie?

Witam obecnie mieszkam w szwecji. Tutaj pierwsze badanie usg w ciąży robi się dopiero w 18 tyg. Wiec jak na monitorku pokazaly sie dwie istotki nie moglam w to uwierzyc. Do porodu mialam jeszcze 2 badania usg. W ciazy czulam sie znakomicie. Pod koniec ciąży było ciezko sie poruszac ze wzgledu na moj ogromny brzuch (134cm w obwodzie). Porod mialam przez cesarskie cięcie ze wzgledu na zle ulozenie sie dzieciaczkow. Odbyl sie w 39 tygodniu. Teraz mamy super córeczki za dwq miesiace beda obc ... hodzily swoje pierwsze urodzinki Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz