Ciąża dzięki komórce jajowej od dawczyni – jak powstaje więź matki-biorczyni z dzieckiem?

Niepłodność u kobiet może mieć związek z brakiem komórek jajowych lub posiadaniem pęcherzyków jajnikowych, których nie można wykorzystać do zapłodnienia pozaustrojowego. Jedyną szansą na ciążę jest wówczas in vitro z komórką jajową od anonimowej dawczyni. Decyzja o skorzystaniu z tej opcji nie jest jednak łatwa.

in vitro

Nasze dziecko, inne geny

Kobieta, która dowiaduje się, że może urodzić dziecko tylko dzięki komórce jajowej dawczyni, stoi przed trudną decyzją: jeśli skorzysta z in vitro jako biorczyni gamet, zostanie matką, ale część genów dziecko odziedziczy po obcej kobiecie.

"Na etapie starań o ciążę zarówno kobiety, jak i mężczyźni zastanawiają się wprawdzie, jakie będzie ich wspólne dziecko i do kogo będzie podobne, ale kwestia genetyki jest mało istotna, ponieważ zakładają, że nawet jeśli konieczne będzie leczenie, do zapłodnienia użyte zostaną ich własne gamety", mówi dr Tomasz Rokicki z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Warszawie. "Dopiero gdy okazuje się, że konieczna jest pomoc dawcy lub dawczyni, pacjenci zaczynają poważnie zastanawiać się nad tym, czy są gotowi na bycie rodzicem dla dziecka, które ma geny innej osoby. To szczególnie duże wyzwanie dla kobiet, które noszą w sobie płód przez dziewięć miesięcy, po czym doświadczają trudnych godzin porodu", dodaje lekarz. "Ich obawy o to, czy będą w stanie nawiązać z dzieckiem prawdziwie głęboką więź są zrozumiałe, ale – jak pokazują doświadczenia naszych pacjentek – zwykle nie znajdują pokrycia w rzeczywistości, ponieważ bycie matką to nie tylko kwestia przekazania dziecku genów."


Matka i dziecko – więź od pierwszych dni

Emocjonalna więź matki z dzieckiem kształtuje się na długo przed jego narodzinami, ponieważ już od pierwszych dni ciąży organizm kobiety musi stworzyć optymalne warunki do rozwoju płodu. Więź powstaje, ponieważ musi powstać – gdyby kobiety nie czuły się silnie związane ze swoim potomstwem, nie czułyby się w obowiązku dbać o noworodka, karmić go, chronić przed zimnem i zagrożeniami. Nie byłyby również w stanie cierpliwie znosić przykrych dolegliwości ciążowych.

Już na etapie ciąży matka uczy się, że potrzeby dziecka są na pierwszym miejscu. Nawet jeśli ciąża miała trudny przebieg, po latach większość kobiet wspomina ją jako jeden z najpiękniejszych okresów w swoim życiu. Nie inaczej jest w przypadku kobiet, które są w ciąży dzięki in vitro ze wsparciem dawczyni – mimo iż zarodek powstał z otrzymanej komórki jajowej, fizycznie i mentalnie to one są matkami. Każda sekunda ciąży, wszystkie piękne chwile i trudne momenty, których doświadczają należą do nich, a za kilka-kilkanaście lat będą opowiadać o nich swojemu dziecku.

Po stronie wszystkich matek jest biologia – hormony, które krążą w organizmie ciężarnej oddziałują na jej stan emocjonalny i pomagają przygotować się na trudny dzień porodu. To nie przypadek, że podczas narodzin dziecka ciało matki uwalnia ogromne ilości oksytocyny – zwanej hormonem miłości i przywiązania. Natura chce, aby mimo bólu poród kojarzył się kobiecie z uczuciem wielkiego szczęścia.


Od narodzin do urodzin

Pierwszy rok życia dziecka ma kluczowe znaczenie dla dalszego kształtowania się więzi matki z dzieckiem. W tym okresie żadna z kobiet nie może mieć wątpliwości, że właśnie stała się "prawdziwą" matką, która karmi, wstaje w nocy, zmienia pieluchy kilkanaście razy na dobę, nie dosypia, marzy o długiej kąpieli i całkowicie podoporządkowuje swoje życie dziecku. Czy fakt, że niemowlak ma część genów po innej kobiecie ma wtedy jakiekolwiek znaczenie?

"Przed porodem pacjentki czasem zastanawiają się, czy będą kochać noworodka tak jak kochałyby dziecko urodzone ze swojej komórki jajowej, ale po jego narodzinach nie mają już takich wątpliwości", mówi dr Tomasz Rokicki. "Z chwilą przyjścia na świat wyczekiwanego i wymarzonego dziecka zaczyna się wspólne życie, w którym trzeba zająć się przyziemnymi kwestiami. Jedzenie, zakupy, kąpiel dziecka, sen, zabawa z niemowlakiem – to codzienność wszystkich rodziców, niekoniecznie w pastelowych odcieniach znanych z reklamy. Kobieta staje się matką poprzez czas jaki poświęca dziecku, a więź, o którą martwią się pacjentki, powstaje każdego dnia w wyniku setki doświadczeń, które wiążą ją z dzieckiem. Miłość przychodzi czasem od razu, czasem po kilku dniach, tygodniach lub miesiącach, ale – co pragnę podkreślić – tak samo reagują kobiety, które urodziły bez wsparcia medycyny. Zdarza się, że po trudnym porodzie matka potrzebuje czasu, by poczuć silną więź z dzieckiem, i jest to normalne zjawisko", dodaje lekarz.

Niepłodność może stać się udziałem każdej kobiety i często ma źródło w problemie, na który nie ma ona żadnego wpływu. Gdy droga do macierzyństwa jest trudniejsza, warto poważnie rozważyć możliwości, jakie stwarza współczesna medycyna, ponieważ czasem łatwo przeoczyć ważne zalety danego rozwiązania. Dobrym tego przykładem jest in vitro z komórką jajową od dawczyni: wiele kobiet ma opory przed zostaniem biorczynią, ale alternatywą jest brak ciąży i szansa na macierzyństwo w postaci adopcji dziecka, które też nie będzie z nimi spokrewnione.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anita
2018-11-15 13:16:51

Jeśli chcemy wyprodukować zdrowego i pięknego człowieka to najlepiej wybrać jajko młodej, pięknej i zdrowej kobiety oraz nasienie młodego, pięknego i zdrowego mężczyzny. Ja nigdy nie chciałam korzystać ze swoich jajeczek, nie chciałam fundować komuś moich genów. Ani mój wygląd ani charakter nie są najlepszej próby. Decyzji nie żałuję.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz