Ciąża przenoszona - co to oznacza w praktyce?

Ciąża przenoszona to nie powód do zmartwienia dla oczekującej Mamy, ale sygnał dla lekarza prowadzącego, by wzmożył czujność.

ciąża

Ciąża przenoszona? Spokojnie...

Takie stwierdzenie brzmi dość złowrogo. Mija przewidziany na początku ciąży termin porodu, a skurczów ani widu ani słychu. Jak pisałyśmy w artykule Jak obliczyć dokładny termin porodu?, tylko 5% dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Większość przychodzi na świat w okresie od dwóch tygodni przed do dwóch tygodni po wyznaczonej dacie. Zatem większość dzieci urodzonych „po czasie” to tak naprawdę maluchy urodzone w terminie. Lekarze robią USG po to, by doprecyzować datę porodu, ale i to badanie może się mylić. Często również pierwsza ciąża rozwiązuje się później, zwłaszcza, gdy jesteś bardzo młoda, bo Twoje ciało nigdy wcześniej nie rodziło.

Nie masz więc Ty, jako oczekująca mama, powodów do zmartwień. Stres nie przyśpieszy Twojego porodu, a może tylko zaszkodzić, zwiększając ryzyko komplikacji. Oczywiście wiadomo, że końcówka ciąży bywa nie do zniesienia. Postaraj się więc, z pomocą partnera i rodziny, spędzić ten czas jak najbardziej komfortowo, zażywając dużo zdrowego ruchu na świeżym powietrzu i oddając się małym, zdrowym przyjemnościom.

Martwienie się zostaw lekarzowi, który prowadzi Twoją ciążę. On będzie wiedział, jak zareagować na to, że termin porodu ustalony wcześniej minął. Co lekarz weźmie pod uwagę?

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz