Ciążoreksja - nowa choroba kobiet w ciąży

Plaga ciążoreksji, inaczej pregoreksji, dosięgła także polskie mamy. Są kobiety, które liczą kalorie nawet wtedy, kiedy są w ciąży - alarmują dietetycy kliniczni.

ciaza - ciazoreksja

Dlaczego zależy im bardziej na tym, żeby dobrze wyglądać w lustrze, niż urodzić zdrowe dziecko? - pytają.

30-letnia Anna z Warszawy była jedną z wielu młodych kobiet, które w ciąży chciałyby wyglądać jak najbardziej szczupło i atrakcyjnie.

- Nie martw się, nie zrobię z siebie wieloryba, będę mieć małą piłeczkę z przodu, to wszystko. Żadnych podwójnych bioder czy obfitych ud - zapowiadała mężowi.

Należała do rosnącej grupy ciążorektyczek, czyli kobiet, które za punkt honoru postawiły sobie by przytyć jak najmniej, wyglądać najszczuplej i ćwiczyć najwięcej jak się da - będąc w odmiennym stanie.

- Kult ciała i presja, aby zawsze dobrze wyglądać, są teraz tak silne, że zanika istota tej ciąży, a więc przekazanie życia - mówi dietetyk Agata Ziemnicka-Łaska.

Ciążoreksja, inaczej anoreksja w ciąży lub pregoreksja (od ang. pregnancy – ciąża i łac. anorexia – anoreksja) to zaburzenie odżywiania, którego istotą jest głodzenie się i czasem prowokowanie wymiotów w czasie ciąży. Pregorektyczka obawia się naturalnych efektów ciąży - przyrostu wagi, zaokrąglenia bioder, powiększenia brzuszka i pełniejszego biustu.

Do objawów peogoreksji należą:

  • Ciężarna tłumaczy brakiem apetytu spożywanie zbyt małych posiłków (lub w ogóle spożywa posiłki ograniczone pod względem ilościowym jak i częstotliwość ich przyjmowania jest bardzo rzadka).
  • Często robi intensywne treningi.
  • Bez względu na miesiąc ciąży kontroluje wagę a jej głównym celem, jest przytycie najwyżej kilku kilogramów.
  • Prowokuje wymioty po posiłkach.
Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz