Ciepły Mokry Aksamit - niezwykłe fotografie rodzących kobiet

Opowieść o sile i pasji kobiet. Widzimy je w przełomowym momencie, który na zawsze odmieni ich życie. Lęk miesza się z ekscytacją, ból – z czułością. Jakiej siły trzeba, żeby zmierzyć się z żywiołem, który przejmuje kontrolę nad ciałem?

Dominika Dzikowska

Każdego dnia w Polsce rodzi się około tysiąca dzieci. Poród jest doświadczeniem powszechnym. Dotyczy każdego człowieka (bo każdy się urodził), a w szczególności kobiet (bo wiele z nich jest lub zostanie matkami). Dla kobiet jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu: przełom, sprawdzian siły i wytrzymałości, czasem metafizyczny odlot, a czasem trauma. Jednocześnie uderzająca jest nieobecność tematyki porodowej w kulturze. Doświadczenie, które kobiety opisują jako odwieczny rytuał przejścia – jest pomijane milczeniem lub – w kulturze popularnej – sprowadzone do komicznego obrazka sapiącej i przeklinającej położnicy.

Autorka projektu Ciepły mokry aksamit Dominika Dzikowska, mama dwóch chłopców, d 2009 roku realizuje artystyczne projekty na temat porodu: fotografuje rodzące kobiety, organizuje akcje społeczne w szpitalach położniczych, rozmawia z młodymi matkami, zbiera opisy porodowych przeżyć, szuka tekstów literackich na temat porodu. Słowem, stara się wprowadzać tematykę porodową w obszar kultury.

Ciepły mokry aksamit to projekt jeszcze niedokończony, w trakcie realizacji. Zdjęcia będą wciąż powstawać, a kobiety zaproszone są do współtworzenia go. Więcej informacji znajduje się na stronie projektu: www.cieplymokryaksamit.pl.

Obejrzyjcie niesamowite zdjęcia rodzących kobiet. Prawdziwe i bez retuszu. Zdjęcia mocne, ale nienachalne. Zdjęcia przełamujące tabu, ale subtelne. Życzymy miłych wrażeń i wielu refleksji.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz