Co powinnaś zrobić przed ciążą?

Lista rzeczy, o które warto zadbać, zanim dziecko przyjdzie na świat.

ciąża

Współczesne kobiety mają ułatwione zadanie, jeśli porówna się ich sytuację do tego, z czym musiały zmierzyć się ich matki czy babki, o wcześniejszych pokoleniach nie wspominając. Czekają na nas poradniki, magazyny, broszury, informacje w telewizji i internecie. Często wydaje nam się, że o ciąży wiemy absolutnie wszystko. Czy to jednak wystarczy? Nieraz okazuje się, że życie weryfikuje naszą wiedzę. Dlatego do ciąży warto dobrze się przygotować.

Budowanie bezpieczeństwa

Z badania „Zdrowa ONA” przeprowadzonego na zlecenie producenta preparatu Folik wynika, że ponad 55 proc. kobiet planujących ciążę na nowo planuje przestrzeń w mieszkaniu, 45 proc. czyta poradniki dla przyszłych rodziców, a ponad 40 proc. radzi się innych mam. „To bardzo dobre działania, które pomagają przygotować się do tego etapu w życiu. Kobiety chcą być świadomymi matkami, wiedzieć, co i kiedy robić, jakie ubranka kupić, jakie kosmetyki wybrać, na co zwrócić uwagę przy wyborze szpitala. Część z tych działań stanowi nie tylko zewnętrzne przygotowania na przyjście dziecka, ale również jest elementem budowania poczucia bezpieczeństwa i kontroli w nowej sytuacji” – uważa psycholog Dorota Gromnicka, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Dzięki takim świadomym działaniom i dobremu przygotowaniu się do nowej roli niewiele miejsca pozostanie na lęk i niepewność. Liczy się bliska więź z partnerem i jego pomoc, a także zaplanowanie określonych czynności, które dadzą poczucie kontroli nad tym, co się z tobą dzieje i pomogą ci lepiej przygotować się do roli matki.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

karina
2013-12-29 17:51:56

zaplanowane

moje dziecko było w pełni zaplanowane, starałam sie więc jak najlepiej przygotować na jego przyjście, najpierw odwiedziłam lekarza żeby sprawdzić czy wszystko ok i w razie potrzeby wyleczyć się, później zaczęłam brać kwas foliowy najlepiej zacząć już trzy miesiące przed ciążą, brałam także provag doustne probiotyki ginekologiczne żeby uzupełnić florę w bakterie kwasu mlekowego, w ten sposób udało mi się na szczęscie ominąć infekcji w ciąży, prawie od początk ... u ciąży brałam witaminy dla ciężarnych i dodatkowo dha bo zwykle suplementy mają ich za mało w składzie Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz